Home / 2020 / May / 17

Daily Archives: May 17, 2020

“Nëse je 20 vjeç, ik!”

Isa Myzyraj/ Një djaloshi që sot mbush 20 vjeç do t’i thoja të ikte, të largohej nga Shqipëria. Do t’i thoja të merrte çantën e shpinës, celularin, dy libra dhe pak muzikë e ta linte këtë vend. Nëse je 20 vjeç, ik! Ik, sepse nëse i ke jetuar 20 vitet …

Read More »

Edi Rama, si Enver Hoxha

Pasi shëmbi stadiumin, kinematë e gjithçka të kujtesës e trashëgimisë kulturore dhe historike, Edi Rama, ka vendosur, që si trashëgimi kulturore Tirana do të këtë vetëm Pallatet e Shallvareve të Spiro Kolekës dhe Tiranën “moderne” të Edi Ramës… Ilir Demaliaj/  Në maj 1969 regjimi komunist, nën frymën e Revolucionit Kulturor …

Read More »

“Një pjesë na e vodhi serbi, një pjesë na u shtyp nga diktatura”, Albin Kurti reagon pas shembjes së Teatrit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, i ka përshëndetur tërë artistët dhe qytetarët e Tiranës që e mbrojtën kaq gjatë Teatrin Kombëtar. Sipas tij, kur ndodhin humbje, ngjarjen sa edhe vetë humbja, e shënon në histori rezistenca, njofton Klan Kosova. “Në rezistencë mësojmë, e meqë nuk i harrojmë ato mësime, ata …

Read More »