Home / 2020 / May / 15

Daily Archives: May 15, 2020

Kriza nga Covid-19/ Zyrtarizohet garancia shtetërore për biznesin/ Kredi deri në 300 milionë lekë

Është publikuar në Fletoren Zyrtare vendimi për miratimin e fondit të garancisë prej 15 000 000 000 (pesëmbëdhjetë miliardë) lekë, në favor të bankave tregtare që ushtrojnë aktivitetin e tyre në territorin e Republikës së Shqipërisë, pjesë e skemës së garancisë që do të mundësojë huadhënien për tregtarët dhe shoqëritë …

Read More »

Vendimi për shembjen e teatrit, reagon aktori Gulielm Radoja: “Ky është krim i atyre që thonë jam mbret e bëj ç’të dua”

Aktori i shumënjohur durrsak, Gulielm Radoja, ka dalë në mbështetje të artistëve dhe qytetarëve që mbrojnë godinën e Teatrit Kombëtar për të cilin qeveria Rama dhe Bashkia e Erion Veliajt kanë firmosur  vendimin e shembjes. Në pamundësi të qenies fizikisht me mbrojtësit, për shkak të pandemisë dhe masave të shtetërrimit, …

Read More »

Ekspertët paralajmërojnë rrezikun: Të shëruarit nga Covid-19, të shmangin marrëdhëniet seksuale për 30 ditë

Njerëzit që janë shëruar nga koronavirusi duhet të shmangin seksin minimalisht për 30 ditë, pasi rrezikojne të infektohen sërish. Veerawat Manosutthi, një ekspert mjekësie në Departamentin e Kontrollit të Sëmundjeve Tailandeze, ka këshilluar që pacientët të shmangin seksin, madje dhe puthjet. ”Ata që besojnë se janë të shëruar nga virusi …

Read More »

“Koha për përgatitje, jo festime”/ Paralajmërimi i fort i OBSH-së: Europa do të goditet nga një valë e dytë e Covid-19

Drejtori për rajonin evropian i OBSH-së, Dr Hans Kluge, këshilloi vendet që po fillojnë të lehtësojnë masa kufizuese, që të bëjnë kujdes, pasi tani është “koha për përgatitje, jo festime”. “Vendet evropiane duhet të kujdesen për një valë të dytë vdekjeprurëse të infeksionit nga koronavirusi sepse pandemia nuk ka mbaruar”, …

Read More »

MREKULLI/ Sapo kishte ardhur në jetë, foshnja mori dy plumba nga terroristët e ISIS-it, por mbijetoi(FOTO)

Një bebe e cila u qëllua dy herë gjatë një sulmit terrorist në një maternitet në Afganistan, arrit që të shpëtojë mrekullisht nga vdekja. Plumbat e morën foshnjën në këmbë, pasi terroristë të dyshuar të ISIS-it u futën në maternitet dhe qëlluan me armë, duke vrarë 24 persona në Kabul. …

Read More »

Peticioni/ Dhjetra artistë pro Teatrit të ri, thirrje “kundër” Metës dhe Bashës: Mos e pengoni, boll me lot krokodili!

Një grup aktorësh dhe regjisorësh, të kryesuar nga Robert Ndrenika, Luftar Paja, Viktor Zhusti, Artan Imami, Spiro Duni, Leka Bungo, Altin Basha, Arben Derhemi etj., i janë drejtuar pasditen e sotme me një peticion presidentit të Republikës, Ilir Meta, kryeministrit Edi Rama, kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryetares …

Read More »

Parashikim i zymtë i Bankës së Shqipërisë/ Kriza e Covid-19 do nxjerr 100 mijë të papunë në Shqipëri/ Ja sektorët më të prekur

Pandemia e Koronavirusit në Shqipëri mund të shkaktojë 100 mijë papunë. Ky është skenari që parashikon Banka e Shqipërisë, si më i mundshmi i nxjerrë nga analiza më e fundit, që parashikon që niveli i papunësi të arrijë në 18.6 për qind. Kjo shifër përkthehet me 100 mijë të papunë …

Read More »