Home / 2020 / May / 13

Daily Archives: May 13, 2020

“PD është e hapur për secilin që e ndjen veten demokrat”, a është penduar Basha që nxorri në “pension” Jozefina Topallin?

Në zgjedhjet e fundit, kryetari i PD Lulzim Basha nuk kandidoi për deputet figura të rëndësishme politike demokrate. Ditën e sotme, Lulzim Basha është shprehur se Partia Demokratike është e hapur për këdo që e ndjen veten demokrat. Sipas tij, është i mirëpritur kushdo që dëshiron të japë kontributin e …

Read More »

“Vetëm 1 herë, do ndihesh mirë …”, zbardhet biseda tronditëse ku babai kërkon të kryejë marrëdhënie me të bijën

Zbardhen përgjimet e bisedave mes babait dhe vajzës së tij, në Maliq të Korçës, teksa i ati 37 vjeç i kërkon të kryejnë marrëdhënie seksuale të bijës 18 vjeçe. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Vloçisht, ndërsa në përgjimet tronditëse, që sjell me audio “BW” i ati i thotë të bijës …

Read More »

Prej të Premtes në Mal të Zi hapen objektet hoteliere, hiqet ndalimi i lëvizjes dhe lejohet komunikacioni ndërurban

Duke u bazuar në situatën mjaft të volitshme epidemiologjike dhe avancimin e saj të volitshëm, Trupi nacional koordinues për sëmundje infektive në mbledhjen e djeshme (të martën), ka prurë disa masa lehtësuese për parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19, zbatimi i të cilave do të fillojë prej të premten më …

Read More »

Jean-Paul Sartre mbi ekzistencializmin dhe lirinë

Të jesh do të thotë të jesh: Zhan-Paul Sartre mbi ekzistencializmin dhe lirinë “Qenia është. Qenia është në vetvete. Qenia është ajo që është”. Lindur në Paris më 21 qershor 1905, puna e hershme e Sartrit u përqendrua në temat e ekzistencializmit, siç u ilustrua nga romani i tij i …

Read More »

“Lëmshi” për origjinën e koronavirusit, eksperti amerikan: “Kina po i nxit vetë thashethemet për origjinën e virusit”

Epidemiologu i njohur amerikan Larry Brilliant i ka kërkuar Kinës që të jetë “rrënjësisht transparente” nëse dëshiron të heqë dyshimet se nga aty e ka origjinën koronavirusi i ri. Teoritë janë të shumta në lidhje me origjinën e virusit që ka ndezur pandeminë globale COVID-19, e cila ka vrarë gati …

Read More »

Si të dini nëse fëmijët kanë koronavirus, paralajmërojnë ekspertët: “Nuk fillon me ethe, por me të vjella dhe …”

Koronavirusi mund të mos fillojë me ethe tek fëmijët, por me diarre dhe lodhje, sugjeron një studim i ri. Në pesë pacientë kinezë, studiuesit zbuluan se të rinjtë shpesh vuajnë nga simptomat gastrointestinale siç janë bllokimet dhe ënjtja e veshkave së pari. Ekipi, nga Spitali Tongji në Wuhan – nga …

Read More »