Home / 2020 / May / 11

Daily Archives: May 11, 2020

Grabitje rreth 20 mijë euro/ Kush është Titi i rrezikshëm që jeton në Shqipëri pas të cilit qëndron grupi kriminal.

Personi që shikoni në foto, sipas mediave greke është drejtuesi i një bande grabitjesh e vendosur në një konvikt të vjetër të Politeknikut në Athinë. Disa të arrestuar janë të lidhur me kriminelin shqiptar i njohur shkurt si Titi. Grupi kriminal i drejtuar nga shqiptari Astrit Hasani, ka imponuar një …

Read More »

Spastrimi i heshtur etnik organizuar nga shteti serb në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Vjosa R. Osmani/ Rreth 60 kilometra në veri-lindje të Prishtinës, shtrihet komuna e Medvegjës. Kjo komunë, në regjistrimin e vitit 2011 numëronte 7438 banorë. Tani, ndonëse pa statistika zyrtare, supozohet se në Medvegjë janë të regjistruar afërshisht vetëm 600 shqiptarë. Ky reduktim sistematik i popullsisë shqiptare në Medvegjë nuk është …

Read More »

Legalizimi i Kanabisit/ “Shqiptari që ne e nderojmë”, Kreshnik Spahiu tregon aktorin e madh shqiptar që merret me kanabis në SHBA

James Belushi është një nga aktorët shqiptar që ka arritur sukses në Hollywood dhe i cili është shumë i dashur nga publiku. Edhe pse i lindur dhe i formuar si personalitet larg Shqipërisë, përkatësisht në Çikago, Belushi asnjëherë nuk i ka harruar rrënjët e tij. Sot ai është marrë si …

Read More »

Paralajmëron Koreja e Jugut: “SarsCov2 nuk do të ndalet, por mund të rikthehet edhe më i fortë”

Një valë e dytë e koronavirusit do të përfshijë botën më vonë gjatë vitit, me shumë gjasë nga vjeshta. Paralajmërimi vjen nga presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-In, i cili thotë se pavarësisht përpjekjeve për izolim, përgjatë këtyre muajve, SarsCov2 nuk do të ndalet, por mund të rikthehet edhe …

Read More »

Jeni keq me lekët? Këtu është një listë me ushqime të lira për të kursyer para, por dhe për t’u ushqyer shëndetshëm në të njejtën kohë

Ndërsa rritet papunësia, shumë njerëz janë vërtet të shqetësuar për vendosjen e ushqimit në tryezë. Ushqimi nuk është i lirë: Duke marrë parasysh një raport të fundit nga Byroja e Statistikave të Punës në SHBA, një familje mesatare amerikane shpenzonte pothuajse 8,000 dollarë në sende ushqimore dhe duke ngrënë jashtë midis Korrikut 2018 …

Read More »

Rusia do të nisë hapjen graduale me shifrat që tregojnë më shumë se 10,000 raste të reja të koronavirusve çdo ditë

Presidenti Vladimir Putin tha të Hënën që urdhrat e qëndrimit në shtëpi për shumicën e punëtorëve në Rusi do të përfundonin këtë javë edhe pasi vendi regjistroi një rritje rekord në infeksionet e reja të koronavirusit. Me më shumë se 220,000 raste të konfirmuara dhe një rritje të vazhdueshme të …

Read More »

Mes krizës së koronavirusit OBSH ngren alarmin: Një sëmundje tjetër mund të marrë më shumë se 500,000 jetë njerëzish

“Numri i vdekjeve nga sëmundjet e lidhura me SIDA në Afrikën Sub-Sahariane mund të dyfishohet nëse ofrimi i kujdesit shëndetësor për të sëmurët me HIV ndërpritet gjatë krizës së koronavirusit,” thanë të hënën Kombet e Bashkuara. “Një ndërprerje gjashtë mujore e terapisë antiretrovirale për shkak të pandemisë COVID-19 mund të …

Read More »