Home / 2020 / May / 10

Daily Archives: May 10, 2020

Britanikët më në fund janë të lirë/Boris Johnson prezanton planin: Mund të shijoni rrezet e diellit, të udhëtoni dhe të bëni sport!

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson në një konferencë të paralajmëruar sot, në lidhje me masat e reja për koronavirusin, ka thënë se Britania po shkon drejt hapjes së vendit dhe lehtësimit të masave. “Unë kam një plan të qartë për pandeminë, e cila është dhe më e mira …

Read More »

Shokuese/Mbyti me jastëk djalin e tij 5 vjeçar me Covid-19, futbollisti turk jep dëshminë trònditëse: “Se kam dashur që kur ka lindur”

Një futbollist turk në provincën veriperëndimore të Bursës pranoi se ka mbytur djalin e tij 5-vjeçar, 11 ditë pasi zyrtarët vendosën se vdekja e vogëlushit ishte për shkak të vështirësive në frymëmarrje të shkaktuara nga koronavirusi. Sipas raporteve lokale të premten, ish-lojtari i Super Ligës turke, Cevher Toktas e dërgoi …

Read More »

Jo pandemia, por mendja e sëmurë e burrështetasve tanë mund t’i mbyllë kufijtë shqiptaro –shqiptarë!

Kim Mehmeti E vëreni me çfarë lehtësie burrështetasit e ‘Shqipërive’ tona na ndajnë dhe i mbyllin kufijtë shqiptaro-shqiptarë?! Se sa shumë e dëshirojnë mos komunikimin dhe lëvizjen tonë të lirë? E në ndërkohë dekada me radhë përballemi me shpopullimin e trojeve shqiptare dhe ikjen e rinisë sonë, por asnjëri nga …

Read More »

(VIDEO) Polici më i zgjuar në botë/ Njihuni me qenin robot që kujdeset për ruajtjen e distancës fizike në Singapor

Në parqet e Singaporit, kontrolli i respektimit të rregullave për distancimin shoqëror  nuk do t’i besohet policëve, por një roboti. Një model është prodhuar që e bën njeriun të mendojë aq shumë për një qen, i demonstruar tashmë në qarqet ushtarake dhe jo vetëm, i provuar për dy javë në …

Read More »

Me mbi 4 milionë të infektuar në të gjithë botën, ekspertët të shqetësuar për heqjen e masave izoluese

Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins, më shumë se 4 milionë persona janë infektuar nga koronavirusi në mbarë botën, ndërkohë që numri global i vdekjeve ka shkuar në mbi 277,000. Ekspertët paralajmërojnë se numri i vërtetë i infeksioneve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë, …

Read More »

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Turizmit jep lajmin e mirë: Ja kur do të hapen plazhet për të gjithë pushuesit

Në fund të Majit pritet hapja e plazhit  për të gjithë pushuesit. Në një intervistë për Tv Klan, drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Turizmit, Kornelia Ferizaj, thotë se në bashkëpunim me strukturat akomoduese edhe me subjektet e plazhit janë marrë masat për distancimin fizik. Në plazhet ku çadrat do të …

Read More »

Nuk u izolua si pjesa tjetër e botës, ja dy përfitimet e mëdha të Suedisë nga strategjia e saj për të luftuar COVID-19

Plani i diskutueshëm i Suedisë për strategjinë anti-koronavirus lejon që shumica e njerëzve të shkojnë jashtë, të vizitojnë bare, restorante, dyqane dhe të vazhdojnë jetën relativisht normale për sa kohë që përpiqen të qëndrojnë larg nga njëri-tjetri. Jo të gjithë në Suedi janë të kënaqur me qasjen. Por, ndërsa vdekjet …

Read More »

Protesta të dhunshme në Gjermani kundër masave izoluese, me thirrjen: Lamtumirë demokraci!

Protestuesit nga i gjithë spektri politik i Gjermanisë po demonstrojnë kundër kufizimeve të koronavirusit. Por zemërimi i tyre drejtohet gjithashtu edhe ndaj mediave ndërsa protestat janë bërë gjithnjë edhe me të rrezikshme për gazetarët. Në Gjermani, rezistenca po rritet ndaj masave të vendosura nga qeveria për të ndaluar përhapjen e …

Read More »