Home / 2020 / May / 08

Daily Archives: May 8, 2020

A janë fëmijët të rrezikuar nga COVID-19 dhe hapja e shkollave? A përbëjnë rrezik për të tjerët? Ja çfarë dihet deri më tani

Me prindërit dhe politikëbërësit duke agonuar se kur do të hapin shkollat ​​pasi mbylljet lehtësohen, shkencëtarët ende po përpiqen të zbulojnë se si koronavirusi i ri prek fëmijët. Ndërsa të rinjtë mund të infektohen me koronavirusin e ri, shumë pak kanë vdekur ose kanë kontraktuar simptoma serioze. Por a mund të …

Read More »

Kina mbështet rishikimin e drejtuar nga OBSH për përgjigjen globale të pandemisë, do të bashkëpunojë për të gjurmuar origjinën e virusit

Kina tha të Premten se mbështet një rishikim të drejtuar nga Organizata Botërore e Shëndetit në përgjigjen globale ndaj shpërthimit të koronavirusit, por vetëm “pasi të mbarojë pandemia“. Komentet nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Hua Chunying erdhën ndërsa Kina përballet me presionin global në rritje për të lejuar një …

Read More »

Mutacionet e virusit, sqarojnë ekspertët: “Njerëzit të mos shqetësohen, nuk ka prova që mutacionet kanë efekt në mënyrën se si virusi ndikon tek ne”

Mutacioni i vazhdueshëm i koronavirusit nuk ka të ngjarë të ketë ndryshime në fuqinë e tij ose ngjitjen e tij, thonë ekspertët e sëmundjes, megjithë studimet e fundit që sugjerojnë shfaqjen e një tendosje më virulente. Një punim paraprak – domethënë, i pa shqyrtuar nga një grup studiuesish – të …

Read More »

Plani i masave lehtësuese, Manastirliu jep detajet: Shtimi i “zonave të gjelbra”, hapja e kopshteve, çerdheve, bareve dhe restoranteve

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka dhënë sot disa njoftime të rëndësishme në lidhje me mundësinë e hapjes së çerdheve dhe kopshteve, nëse situata vjen duke u përmirësuar. Sipas planit në tentativë, nëse të dhënat do të jenë të qendrueshme, bazuar në kriteret e përcaktuara nga Komiteti Teknik, nga data …

Read More »

Damka 12.6 mln euro mbi Drejtësinë e Re

Klodian Tomorri/ Një institucion “hibrid”, domethënë as publik dhe as privat, ndërton një godinë me kosto më pak se 2 milionë euro. Dy vjet pas përfundimit, godina shitet, por tashmë për 12.6 milionë euro. Ky nuk është një skenar filmi, por histori e vërtetë. Institucioni “hibrid” është Dhoma Kombëtare e …

Read More »

GREQIA NË BETEJËN NDAJ COVID-19 DHE SHQIPTARËT NË SHTETIN HELEN

Intervistë ekskluzive për gazetën Dielli e doktor Vasil Llajo mjekut shqiptar anestezist- reanimator në Athinë, dhënë gazetarit Sokol Paja. HUMANIZMI I DR.VASIL LLAJO: Në kuadër të situatës emergjente të krijuar nga pandemia Covid-19, Vasil Llajo ka në pronësi Laboratorin Intermedica dhe dhuroi për Institutin e Shëndetit Publik (ISHP) 4500 (katër …

Read More »

Skenar i (pa)pastër me universitetet dhe maturantët!

Nga Albano Zhapaj Skenar i (pa)pastër me universitetet dhe maturantët! Personalisht kam mbi një muaj që kam dalë në përfundimin se zgjedhjet në universitet nuk do të bëheshin. Gazetarë e moderatorë që më kanë kërkuar të prononcohem, u kam thënë që sja vlen prononcimi sepse është një skenar, i cili …

Read More »