Home / 2020 / May / 07

Daily Archives: May 7, 2020

Maturantët do të kthehen me 18 maj në shkollë por asgjë nuk do jetë si më parë/ Ja 5 rregulla kryesore që duhet të zbatojnë nxënësit

Maturantët do të jenë të vetmit që do të rikthehen në bankat e shkollës nga 18 maji dhe një rregullore tregon masat e rrepta higjienike dhe distancimi fizik që duhet të zbatojnë. -Maturantët dhe studentët do të kenë një distancë 1.5-2 metra dhe do të vendosen në rresht. -Të gjithë …

Read More »

Eksperimentet e çuditshme në laboratorët e Kinës/ Nisin provat tek majmunët për klonimin e specieve

Shkencëtarët kinezë kanë filluar tashmë në një eksperimentim të pabesueshëm. Ata po përpiqen të klonojnë majmuna, por duke përdorur genet e foshnjave. Disa prej eksperimenteve të tyre janë cilësuar si mostruoze, megjithatë shkencëtarët thonë se këto eksperimente po kryhen për të zbuluar kurimin e disa sëmundjeve. Dy prej sëmundjeve kryesore …

Read More »

Covid-19 do zhduket në verë e do kthehet në dhjetor/ Flet imunologu i njohur: Ja sa shqiptarë e kanë kaluar dhe kanë fituar imunitet nga virusi

Me ardhjen e verës, COVID-19 do të largohet dhe nuk pritet të rikthehet të paktën deri në nëntor-dhjetor, kur nis sezoni i gripit. Kështu shprehet Genc Sulçebe, imunolog. Doktori i njohur thotë se, mund të themi që Shqipëria e ka kaluar këtë virus dhe parashikimet janë mjaft optimiste. “Edhe parashikimet …

Read More »

Maska dhe doreza deri te qëndrimi maksimumi 2 orë/ Njihuni me rregullat e reja për qendrat tregëtare që hapen ditën e hënë

Nga e hëna e 11 majit hapen qendrat tregtare, ku klientët bashkë me administratorët e dyqaneve duhet që të zbatojnë rregulla të rrepta. Fillimisht çdo klient duhet të jetë me maskë para se të hyjë në qendrën tregtare, ku maksimumi mund të qëndrojë vetëm për 2 orë. Gjithashtu do të …

Read More »

Dasma në kohë pandemie/ Pas 23 qershorit ceremonitë do zhvillohen në monitorimin e mjekut dhe policisë

Ceremonitë martesore do të rinisin pas 23 qershorit, por gjithçka do të monitorohet prej një efektivi të policisë dhe një mjek. Në protokollin e posaçëm  janë përcaktuar vallet që do të lejohen si dhe mënyra e uljes në tryezë.  Një lajm i mirë vjen për të gjitha çiftet që parashikonin …

Read More »

“Bukëshkalë!” Një tjetër reagim i ashpër i mjekut Tritan Kalo ndaj politikanëve: A keni nder e burrni, si mund të dëshironi vdekjen e qytetarëve

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka shpërthyer i indinjuar ndaj zërave se mund të ketë më shumë viktima nga koronavirusi, sesa raportohet zyrtarisht nga insitucionet. Kalo, përmes një reagimi të gjatë në Facebook, shkruan se as më injoranti dhe më anti-shqiptari nuk ua dëshiron vdekjen bashkëkombasve. “JETA kurdoherë do të …

Read More »

Ishte shtruar për sëmundje tumorale,rezulton me koronavirus/ Izolohet personeli mjekësor tek Neurokirurgjia në QSUT

Një hetim epidemiologjik po zhvillohet tek Neurokirurgjia në QSUT, kjo pasi një pacient i cili vuan nga një sëmundje tumorale po merrte shërbimet aty, por rezultoi i infektuar me koronavirus. Në intervistë për News 24, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu bëri me dije se  pacienti është transferuar tek spitali Covid-2, …

Read More »