Home / 2020 / May / 06

Daily Archives: May 6, 2020

Bashkë jemi më të fortë! Samiti i Zagrebit: Pandemia COVID-19 konfirmoi se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian.

Autor: Olivér Várhelyi Në maj, kryeqyteti kroat Zagreb do të priste samitin e Bashkimit Evropian – Ballkanit Perëndimor, ku udhëheqësit ishin midis të tjerëve për qëllim të miratimit të një plani ekonomik dhe investimi për rajonin. Ky plan është një nga tre fillesat e qasjes së re që Komisioni Evropian …

Read More »

“Covid-19 do të zhduket në verë”/Drejtori i Urgjencës, Skënder Bataj:”Nuk ka për të patur valë të dytë të koronavirusit”

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj nuk mendon se në vend do të ketë një valë të dytë të COVID-19.  Shumë shtete kanë paralajmëruar për një valë të dytë të përhapjes së koronavirusit, por ai argumenton se përse kjo nuk do të ndodhë. “Covid-19 është pjesë e familjes së koronavirusit …

Read More »

(VIDEO) Qindra të rinj grek injorojnë masat, dalin në shesh për të festuar me birra/ Përfundojnë duke u përleshur me policinë

Policia greke u përlesh me një grup njerëzish të martën në periferinë e Aghia Paraskevi në Athinë, të cilët ksihin dalë të dëfrejnë. Mediat helene raportojnë se qindra të rinj grek ishin mbledhur në shesh dhe kishin hapur kanaçet e birrave për të festuar, duke injoruar totalisht masat ndaj Covid-19. …

Read More »

Së shpejti do kthehemi në normalitet/ Ja hapat që duhet të ndiqni për të përgatitur mendjen dhe turpin për ‘realitetin e ri’

Tashmë duket se dita ditës masat do të lehtësohen dhe rikthimi i normalitetit ndoshta është shumë pranë. Por, gati 2 muaj izolim, sigurisht kanë ndikuar në trupin tonë. Shëndeti fizik dhe ai mendor gjithashtu, janë dobësuar. Mungesa e lëvizjes, shpesh herë abuzimi me ushqimin dhe qëndrimi thuajse “vegjetativ” gjatë izolimit, …

Read More »

“Covid-19 nuk është i krijuar nga njeriu.” Habit deklarata e Sekretarit të Britanisë për Shëndetësinë: “Vaksina mund të mos gjendet kurrë”

Pándemia e kòronavirusit ka shkaktuar panik në të gjithë botën teksa shifrat e rasteve të reja dhe jetët e humbura shtohen çdo ditë. Ekipe të ndryshme po punojnë që të sjellin një vaksinë apo ilaç për të trajtuar sëmundjen. Por Sekretari i Shtetit të Britanisë për Shëndetësinë dhe Kujdesin Social, …

Read More »

LAJM I MIRË/ Shkencëtarët italianë pretendojnë se kanë zbuluar vaksinën kundër Covid-19

Shkencëtarët italianë pretendojnë se kanë zhvilluar një vaksinë që mund të neutralizojë koronavirusin, Covid-19. Testet e kryera në Spitalin Spallanzani të sëmundjeve infektive të Romës gjeneruan antitrupa në minj që punojnë në qelizat njerëzore. “Kjo është faza më e përparuar e testimit të një vaksine kandidate të krijuar në Itali,” …

Read More »