Home / 2020 / May / 05

Daily Archives: May 5, 2020

“Më vjen neveri”, Përplasje e fortë mes Blendit Fevziut dhe Mira Kazhanit, gazetarja e sulmon ashpër: Për rrogën time bëhet gjyq, po me vilën 5 milion euro të Fevziut?

Gazetarja Mira Kazhani reagon ashpër ndaj deklaratës së moderatorit Blendi Fevziu, i cili pasditen e sotme u shpreh se është e papranueshme që gazetarët të paguhen nga struktura të tjera. “Shpeshherë shumë analistë ftohen në debate jo për të dhënë mendim të paanshëm, por për të dhënë mendim të anshëm. …

Read More »

Akuzat për dezinformimin e pandemisë, kanë krijuar një mosbesim të madh mes BE-së dhe Kinës/ Si do të jetë e ardhmja?

Para se koronavirusi të shkaktonte një krizë globale, viti 2020 parashikohej të ishte vendimtar në lidhje me marrëdhënien BE-Kinë. Në një samit të zhvilluar në shtator 2019, u diskutua se BE dhe Kina do të ndërmerrnin hapa të rëndësishëm në marrëdhëniet e tyre ekonomike dhe strategjike. Por, plani për marrëdhëniet …

Read More »

SHBA dhe Europa është goditur nga një formë “e egër” e Covid-19/Shkencëtarët ngrenë shqetësimin: Vaksina mund të mos funksionojë

Shkencëtarët kanë zbuluar një mutacion të koronavirusit që përbën “shqetësim urgjent” sepse e bën virusin më ngjitës dhe tashmë është  mbizotërues në vendet ku ka mbërritur – përfshirë edhe një pjesë të SHBA-së. Studiuesit e Laboratorit Kombëtar të Los Alamos në New Mexico thonë se shtami mutant ka nisur të …

Read More »

Shpresa për t’ia hedhur koronavirusit/ Autorizohet për përdorim testi i antitrupave në SHBA

Administrata e Ushqimit dhe Barnave(FDA) në ShBA ka miratuar testin e antitrupave dhe ka urdhëruar përdorimin urgjent të testit që konfirmon nëse njerëzit janë të prekur nga koronavirusi i ri, që është prodhuar nga kompania farmaceutike Roche Holdin AG. Roche, i cili gjithashtu bën teste molekulare për të identifikuar infeksione …

Read More »

E frikshme/ Studimi zbulon: Mbi 1 miliardë njerëz do të jetojnë në nxehtësi ekstreme brenda 50 viteve

Kostoja njerëzore e krizës klimatike do të godasë më rëndë, më gjerë dhe më shpejt sesa besohej më parë, sipas një studimi që tregon se një miliardë njerëz ose do të zhvendosen ose do të detyrohen të durojnë nxehtësi të papërballueshme, për çdo rritje shtesë me 1 gradë Celsius të …

Read More »