Home / 2020 / May / 04

Daily Archives: May 4, 2020

Një lajm i mirë në luftën kundër Covid-19/Zbulohet antitrupi që pengon infeksionin e koronavirusit

Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar një antitrup që bllokon infeksionin nga koronavirusi i ri. Sipas Daily Mail, antitrupi njihet si 47D11 dhe shënjestron proteinën famëkeqe të virusit. Pikërisht këto ‘thumba’ të proteinës lidhen me qelizat njerëzore dhe depërtojnë aty materialin gjenetik. Testimet te minjtë kanë provuar se ky antitrup e …

Read More »

Trondit me deklaratën teoricieni i njohur: Pandemia nuk ekziston, po përdoret për t’iu instaluar mikroçipin njerëzve

Teoricieni Piers Corbyn ka drejtuar protestën e 3-të që prej përhapjes së Covid-19, kundër rregullave të izolimit. Ai është i bindur në teorinë konspirative se pandemia po përdoret për të instaluar mikrochip tek njerëzit, për të vendosur “rendin e ri botëror”. 73 vjeçari ka folur disa herë publikisht rreth kësaj …

Read More »

Nëse vaksina vonon ja strategjia absurde për të kontrolluar virusin/ Infektimi i moshave të reja për të shpëtuar të moshuarit

Covid-19 është një virus për të cilin po kryhen studime në mbarë botën. Përtej zhvillimit të vaksinës apo përcaktimit të kurës së duhur, e vetmja gjë e faktuar deri më tani është se ky virus rezulton më fatal tek moshat e mëdha. Për këtë arsye, kjo kategori mund të jetë …

Read More »

Kthimi i studentëve në auditore/ Shahini ultimatum universiteteve: Paraqisni planin e masave deri më 15 maj

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka zhvilluar sot një komunikim me rektorët e universiteteve publike mbi marrjen e masave për mbylljen e vitit akademik 2019-2020 Sipas ministres, deri më 15 maj universitetet do të sjellin planet e tyre të detajuara për mbylljen me sukses të këtij viti akademik. “Urdhri për …

Read More »

Mediat britanike: Konflikti për shkak të Covid-19 mes Kinës dhe SHBA mund të shkojë drejt një “konfrontimi të armatosur”

Pekini mund të përballet me një valë në rritje të armiqësive pas shpërthimit të koronavirusit, e cila mund të çojë drejt një përkeqësimi të tillë në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara që shkon deri në “konfrontim të armatosur”, thuhet në një raport të brendshëm kinez, të cituar nga mediat britanike. …

Read More »

Covid-19/ Lehtësohen masat, rritet vigjilenca/ Franca instalon kamera në pikat kyçe të qytetit

Duke filluar nga java e ardhshme Franca do të fillojë lehtësimin e masave izoluese në të gjithë vendin. Autoritetet do të vendosin në punë teknologjinë për të siguruar që qytetarët të respektojnë rregullat e distancimit social dhe të higjienës. Kamerat e sigurisë të vendosura në semaforë dhe kryqëzime e në …

Read More »