Home / 2020 / May / 02

Daily Archives: May 2, 2020

Merr fund shtetrrethimi 60 orësh në fundjavë, ja si arsyeton Pipero për faktin që ende vazhdojmë të kemi viktima

Pas 6 fundjavësh në shtetrrethim total 60 orësh, kjo është fundjava e parë me liri-dalje prej disa disa orësh. Fashat e orarit të liridaljes nga karantina e detyruar janë të ndryshme për pensionistët dhe qytetarët e tjerë, për të shmangur infektimin e mundshëm të të moshuarve, shtresës më vulnerabël të …

Read More »

“Na ishte njëherë një virus”, videoja e animuar e Kinës që tallet me qëndrimin e SHBA-së në lidhje me koronavirusin e ri

Kina ka publikuar një video të shkurtër të animuar “Na ishte njëherë virusi”, ku ironizon dhe tallet me përgjigjen “kontradiktore” të SHBA ndaj pandemisë koronavirus përmes disa personazheve Lego që përfaqësojnë dy vendet. Uashingtoni dhe Pekini prej javësh janë përfshirë në një debat të zjarrtë rreth origjinës së sëmundjes, që shpërtheu në qytetin kinez …

Read More »

Paketa e dytë e ndihmës financiare/ Ministrja e Financave nxjerr udhëzimin, ja formulari që mund të plotësoni

Për të gjithë të interesuarit, subjekte apo individë, të cilët konsiderojnë se mund të jenë përfitues të ndihmës financiare të paketës së dytë, por kërkesa e tyre është refuzuar apo nuk i është dhënë mundësia për të aplikuar duhet të plotësojnë formularin-ankesë që ndodhet në faqen zyrtare të Drejtorisë së …

Read More »

Mafia italiane gati për të përfituar nga pandemia e koronavirusit dhe nga kriza ekonomike që do të pasojë

Mafia e Italisë e ka gjetur si të përfitojë nga pandemia e koronavirusit dhe nga përplasja ekonomike që rezulton. Nga ofrimi i ndihmës oportuniste sociale dhe huazimeve deri tek investimet e reja të biznesit, mafia është e vendosur të shfrytëzojë të prekurit. Kjo nuk është hera e parë që familjet mafioze kanë identifikuar një …

Read More »

Spitali fushor i ngritur për të trajtuar pacientët me COVID-19 do të mbyllet ndërsa rastet e New York vazhdojnë të bien

Një spital fushor i ngritur në Central Park për të trajtuar pacientët me COVID-19 do të mbyllet, njoftoi të Shtunën grupi që e drejton atë, pasi rastet e koronavirusit vazhdojnë të bien në Nju Jork. Rreth dhjetëra tenda me ventilatorë u vendosën në një lëndinë përballë Spitalit Mount Sinai në …

Read More »