Home / 2020 / May / 01

Daily Archives: May 1, 2020

Këshillat e Antonio Guterres, ja cilin model duhet të ndjekë bota për vënien nën kontroll të pandemisë

Shefi i Kombeve të Bashkuara tha se ai shpreson që shumë vende në botë të ndjekin “shembullin e jashtëzakonshëm” të Koresë së Jugut, për të cilin ai tha se ka qenë “jashtëzakonisht i suksesshëm” në adresimin e pandemisë së koronavirusit dhe po planifikon të trajtojë ndryshimet klimatike në rikuperimin e …

Read More »

Nga provimet e maturës deri tek mësimi online/ Sindikata e arsimit kërkesë ministres Shahini:Viti i ri shkollor të nisë me herët, ripërsëritje e temave të humbura

Në themel, çdo propozim i bërë nga SPASH, është marrë në konsideratë nga Ministria e Arsimit.  Shpresojmë dhe urojmë që implementimi të realizohet me seriozitetin dhe përgjegjësinë që mbart detyra e shenjtë e mësuesit. Presidenti i SPASH, zoti Kaptelli i është drejtuar me dy emaile Ministres së Arsimit zonjës, Shahini …

Read More »

Babloku Ndrenika!

Mevlan Shanaj/ Babloku Ndrenika! Ka mbi 55 vite në skenë dhe ekran. Ky Njeriu Ndrenika që vazhdon të jetë kaq i adhuruar. Përse ndodh kjo?! Sepse, për dreq, ky babloku na bëka tjetër vezë! Pa dashur të jem historian apo kritik arti, po kujtoj: “Prefekti”, “Koncert në vitin ’36”, “Vdekja …

Read More »

ITAKA – brenda dhe jashtë karantinës

Arben Meksi/ Vlorë, 1 Maj 2020 Një pjesë e njerëzve, në jetën e perditëshme, lëvizin me maska edhe kur nuk ka pandemi. Maska që tek këta persona, me kalimin e kohës, bëhet aq njesh me fytyrën, saqë është e vështirë të dallosh origjinalen mes tyre. Kush e njeh Faten, e …

Read More »

Kosovë/ Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit për qeverinë

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur që, përkohësisht, të pezullojë dekretin e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, i cili dje, përmes një dekreti, ka mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër. Sipas mediave kosovare, kjo është bërë pas kërkesës së 30 deputeteve të grupit parlamentar të Vetëvendosjes, që kanë kërkuar që fillimisht …

Read More »