Home / 2020 / May

Monthly Archives: May 2020

“Ka ende vend për shpresë!” Ja si duhet të duket bota pas koronavirusit

Shëndeti, shoqëria, ekonomia, mjedisi, globalizimi dhe gjeopolitika. Kriza Covid-19 ka tronditur thellësisht botën tonë në shumë mënyra dhe ka ngritur shumë pyetje thelbësore. Por, çfarë nëse kjo mund të jetë një mundësi për të ndryshuar gjërat për mirë? Për ta konsideruar këtë, FRANCE-24 ju fton të takoni njerëz që guxojnë …

Read More »

Nga nesër hiqen kufizimet e lëvizjes në çdo zonë, Manastirliu apel qytetarëve: “Kërkohet vetëndërgjegjësim për …”

Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me anë të një postimi në rrjetet sociale, u ka kujtuar të gjithë qytetarëve se duke filluar nga nesër hiqen kufizimet e lëvizjes në çdo zonë, por sipas saj duhet vetëndërgjegjësim për të mos e ulur vigjilencën dhe për të zbatuar distancimin social. “🔴Ja çfarë …

Read More »

Pavarsisht rënies së fuqisë së koronavirusit, Europa ka ende “frikë” nga Italia/ Ja shtetet që nuk po i hapin kufijtë me të

Italianët që kanë në plan t`i kalojmë pushimet jashtë kufijve, do të duhet të kënaqen me një numër të vogël destinacionesh, sepse në disa vende europiane, ata konsiderohen praktikisht “ non grata”. Kjo po ndodh edhe brenda vetë zonës Schengen ku thuajse të gjithë shprehen të gatshëm për hapjen e kufijve. …

Read More »