Home / 2020 / April / 01

Daily Archives: April 1, 2020

Në këtë shtet rrezikon plumbin nëse guxon të thyesh rregullat e vetëizolimit

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte paralajmëroi se do të urdhërojë policinë dhe ushtrinë të vrasin këdo që “shkakton telashe” mes një karantine një-muajshe që kërkon të ndalojë epideminë e koronavirusit në vend. “Le të jetë një paralajmërim për të gjithë – dëgjoni qeverinë në këtë kohë sepse është e rëndësishme …

Read More »

COVID-19/ Netë të qarta qielli kënaqin fotografët: “Natyra e kësaj situate na jep një mundësi unike për të shijuar bukurinë që na rrethon”

Me shumicën e njerëzve që kalojnë shumë orë në shtëpi, fotografët duhet të gjejnë mënyra të reja për të shprehur krijimtarinë e tyre. Dhe me më pak avionë në qiej, ata që lëvizin natën për të fotografuar qiejt, nuk kalojnë më orë të tëra duke hequr aeroplanët që kalojnë nëpër …

Read More »

Eugena Tomini: “Ka shumë mundësi që virusi të rikthehet sërish, pasi të ketë kaluar periudha e emergjencës”

Eugena Tomini, specialiste pranë Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion e “Ditari” në A2, deklaroi se koronavirusi ka shumë mundësi që të rikthehet sërish, pasi të ketë kaluar periudha e emergjencës. Kur u pyet se kur mund të rinisë lëvizja e lirë e njerëzve, …

Read More »

Rrjeti për Zhvillim Rural i shkruan Kryeministrit: Skemë e re mbështetëse për banorët e zonave rurale

Rrjeti Shqiptar per Zhvillim Rural – ANRD i ka derguar nje leter Kryeministrit Rama kur nder te tjera kerkohet  zgjidhja e problematikave dhe zhillimin e rekomandimeve në mbështetje të banorëve të zonave rurale në situatën e krijuar nga COVID-19. ANRD-ja ka zgjedhur t’ia adresojë letrën Kryeministrit përmes medias. Letra e …

Read More »

Agjensia Evropiane e Barnave po analizon një seri vaksinash kundër Covid-19, dy tashmë kanë filluar fazën e parë të eksperimentimit

Agjensia Evropiane e Barnave (Ema), po vlerëson një seri vaksinash të mundshme kundër Covid-19. Nga këto, dy tashmë kanë filluar fazën e parë të eksperimentimit, e cila kërkon vullnetarë të shëndetshëm për t’u testuar. Sidoqoftë, është e vështirë të parashikohet, shpjegon Agjencia në faqen e saj të internetit, se kur …

Read More »

“Unë të padis në gjykatë!”, Erion Braçe paralajmëron punëdhënësit: “O VIP mos e shkurto punëtorin, shkurto luksin tënd”

Qeveritarët vijonë të na kujtojnë se po përkujdesen dhe po i bëjnë detyrat, në kohën që këto të fundit janë detyra legjitime, për të cilat u është besuar pushteti. Zv.kryeministri Erion Braçe përmes një postimi në facebook ka paralajmëruar biznesin e madh që të ketë kujdes me shkurtime nga puna …

Read More »

Paketa anti-COVID/ Dyfishohet ndihma ekonomike, Manastirliu: “Aplikimet do të bëhen në formë elektronike ose përmes shërbimit postar”

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, informoi qytetarët për shtyrjen pa afat të masave shtrënguese me qëllim kufizimin e përhapjes së covid-19. Ministrja e Shëndetësisë Manastirliu, është shprehur se pagesat e ndihmës ekonomike dhe aftësisë së kufizuar do të vijojnë pa ndërprerje. Sipas ministres, aplikimet për ndihmën ekonomike do të …

Read More »