Home / 2020 / March / 18

Daily Archives: March 18, 2020

Nënkryetarja e LDK-së: “Unë e Lumir Abdixhiku, nuk kemi votuar për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë Kurti”

Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa, ka bërë të ditur se subjekti i tij do të nisë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë Kurti pas shkarkimit të ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu. Mustafa e bëri të ditur këtë në një konferencë për medie pas mbledhjes së kryesisë së LDK’së. Nënkryetarja …

Read More »

Surroi: Lufta ndaj COVID-19 në Kosovë i është nënshtruar një lufte politike, e cila pikësynim ka pezullimin e veprimeve të Gjykatës speciale…

Shkrimtari dhe publicisti Veton Surroi, ka vlerësuar se interes shoqëror në Kosovë, është që të luftohet kundër krizës më të madhe që ka njohur njerëzimi në shekullin XXI, atë ndaj COVID19. Por sipas tij, me inicim të mosbesimit ndaj Qeverisë, fiton interesi i luftës politike, jo interesi shoqëror. Në një …

Read More »

Koronavirusi/Masa të rrepta izolimi për asmatikët dhe personat me grip të zakonshëm në Britani

Miliona pacientë asmatikë dhe të gjithë britanikët me grip të zakonshëm duhet të ndërpresin socializimin për 2 javë rrjesht për  të shmangur sëmundjet serioze të shkaktuara nga koronavirusi, ka paralajmëruar një mjek i lartë në Britani. Jonathan Van-Tam, Zëvendës Shefi i Mjekësisë për Anglinë, tha që këshillat për distancimin social …

Read More »

Lajmi fundit: Shtatëmbëdhjetë mjekë në Fier dhe dy në Rroskovec dalin negativ.(Vladimir Muçaj)

Burime zyrtare të drejtorisë së shëndetit publik në Fier dhe Ministrisë së shëndetësisë konfirmojnë rezultatin negativ të 17 mjekëve në Spitalin e Fierit dhe 2 mjekëve në Qëndrën shëndetësore Roskovec. Pas testit të dytë të gjithë mjekët nuk rezultojnë të infektuar nga koronavirusi. Mjekët i shërbyen tre ditë më parë …

Read More »

Rama urdhër bankave: Do bëni sakrificë, sportelet do qëndrojnë hapur vetëm në oraret kur lejohet lëvizja e këmbësorëve

Kryeminsitri Edi Rama pasi njoftoi kufizimet e lëvizjeve për këmbësorët në dy orare, në mëngjes dhe pasdite, ka dhënë një urdhër për bankat. Në një njoftim në Facebook, Rama shkruan se sportelet e bankave do jetë të hapura vetëm në oraret 06:00 deri në 10:00 në mëngjes dhe nga ora …

Read More »