Home / 2020 / March / 14

Daily Archives: March 14, 2020

Koronavirusi/Franca izolohet në karantinë

France është shteti më i fundit që vendos karantinën në luftën ndaj koronavirusit. Restorantet, disa dyqane, kinematë dhe kafenetë do të mbyllen për një periudhë kohore, pasi qeveria mendon se në këtë mënyrë do të parandalohet përhapja e virusit. Kryeministri Edouard Philippe i urdhëroi njerëzit që të punojë nga shtëpia …

Read More »

Korça në ‘shtetrrethim’/Nga e diela në orën 06:00 nis ndalimqarkullimi për mjetet

Edhe qyteti i Korçës ka hyrë në perimetrin e ‘shtetrrethimit’  të ndalimqarkullimit të mjeteve për të ndaluar koronavirusin, përveç atyre të autorizuara nga policia e shtetit, si autoambulanca apo mjetet që transportojnë mallra apo ofrojnë shërbime. Gjithashtu do të lejohen makinat e mediave, por gjithmonë të shoqëruara me autorizimin përkatës. …

Read More »