Home / 2020 / March / 10

Daily Archives: March 10, 2020

“Të dua nga largësia. Do të përqafohemi shpejt.”, letra prekëse e vajzës shqiptare që jeton në Itali për të atin e saj

Italia prej më shumë se tre javësh është përfshirë nga koronavirusi vdekjeprurës që u ka marrë jetën deri më tani 463 njerëzve dhe ka prekur mbi 7000 persona të tjerë. Ndërkohë Italia, vendi ku jetojnë dhe punojnë mijëra shqiptarë kanë vendosur të braktisin shtëpitë e tyre atje e të kthehen …

Read More »

Kraja: “Komisioni i Përzgjedhjes akoma nuk ka hapur përgjigjet e sekretuara, ku ndodhen raportet e testit të poligrafit për asnjë nga kandidatët”

Testi i poligrafit u prezantua si risi për garantimin e integritetit të drejtorit të Byrosë Kombëtare të Hetimit, por rezultatet për katër kandidatët e kualifikuar mbeten ende sekrete dhe të panjohura nga komisionet përzgjedhëse. Më 27 shkurt, drejtori i Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, Arben …

Read More »

Koronavirusi/ Spanja pezullon parlamentin

Spanja pezulloi parlamentin pasi një deputet rezultoi pozitiv me koronavirusin e ri që ka marrë 35 jetë njerëzish në këtë vend, duke e bërë një ndër më të prekurit në Evropë pas Italisë. Të infektuarit atje janë 1600. Javier Ortega Smith, një prej drejtuesve kryesorë të partisë së ekstremit të …

Read More »

221 vjet më parë/ Maskara e shqiptarëve në Jaffa

(Më 10 Mars 1799, Napoleon Buonaparti masakroi 4000 jeniçerë shqiptarë që iu dorëzuan në Besë.) Kjo nuk është masakër si të tjerat më parë, Napi bëri “dasëm” me 4 mijë shqiptarë. Kur dëgjoi se po i sillnin 4 mijë robër, U bë si i xhindosur, i iku mëndj’e kokës. “Ç’janë …

Read More »

“Kjo është kohë lufte”/ Rama: Do mbyllim diskot, palestrat e vendet ku mblidhen shumë njerëz

“Do mbyllim pube, disko palestra dhe mjedise që mbledhin shumë njerëz për të vendosur shëndetin të parin.” kështu është shprehur kryeministri Rama në mbledhjen e qeverisë për masat që do të ndërmerren kundër përhapjes së koronavirusit. Administrata që ka mundësi të punojë nga kompjuteri, nga nesër punon në shtëpi. “Mos …

Read More »

Rama: “1 mijë euro shtesë për mjekët, 500 për sanitaret dhe shoferët e ambulancave! Administrata të punojë nga shtëpia, shërbimet merren online.”

Kryeministri Edi Rama tha sot se mjekët që përballen me të infektuarit nga COVID-19 dhe që janë në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit do të paguhen 1 mijë euro shtesë gjatë periudhës që virusi është prezent, ndërsa sanitarët e infektivit dhe shoferët e autoambulancave 500 euro. “Do të ketë rritje …

Read More »