Home / 2020 / March

Monthly Archives: March 2020

Koha për “planifikimin e ekonomisë së luftës” për të mundur koronavirusin

Ish-vendet komuniste në Evropën Qendrore dhe Juglindore duhet të kapërcejnë averzionin e tyre ndaj planifikimit industrial me duar të rënda dhe të miratojnë një bazë të “ekonomisë së luftës” për të luftuar koronavirusin, tha një ekonomist i shquar politik rumun. Cornel Ban, një profesor i asociuar i ekonomisë politike ndërkombëtare …

Read More »

Eksperti i lartë amerikan: “Trajtimet e kurimet që janë në fazën laboratorike do të jenë gati nëse virusi rikthehet”

Në një deklaratë për shtyp, eksperti i lartë i semundjeve infektive në SHBA ka deklaruar se nëse virusi rikthehet sërisht do të jenë më të përgatitur. Ai u shpreh se trajtimet e kurimet që momentalisht janë në fazën laboratorike do të jenë gati deri atëherë. Presidenti Donald Trump tha për …

Read More »

COVID-19/ Spanja vendos një “super kontroll”

Qeveria e Sanchez tani lejon vetëm punëtorët në aktivitetet që konsiderohen thelbësore të shkojnë në punë. Spanja tashmë ka vendosur që nga 15 mars një nga kufizimet më të rënda në planet. Në anën tjetër të Pireneve, është e pamundur, për shembull, të justifikohet largimi nga shtëpia duke vrapuar ose duke ecur …

Read More »

Një histori frymëzimi, e moshuara ndërron jetë pasi aparatin respirator “ia fal” një të riu

Një paciente 90-vjeçare me koranovirus ka vdekur në Belgjikë, pasi refuzoi ventilatorin dhe udhëzoi mjekët që “ta ruanin këtë për pacientët më të rinj”. Suzanne Hoylaerts nga Binkom, afër Lubbeek, u shtrua në spital në 20 Mars kur gjendja e saj u përkeqësua me shpejtësi pas kontraktimit të COVID-19. Kjo …

Read More »

Te ne femrat “çmenden” pas kësaj marke/Themeluesi i saj deklaron “Jam pak shqiptar”

Stilisti i njohur italian, Alviero Martini permes  një interviste në emision ‘Ftesë në 5’ në  ‘Top Channel’, nder te tjera ka  shprehur  falenderimet  për ndihmën që dhanë shqiptarët këto ditë duke nisur ne Itali 30 doktorë dhe infermierë, të cilët do të qëndrojnë për një muaj në Itali dhe do …

Read More »

Anija e lundrimit Ruby Princess në Australi është kthyer në vatër infeksioni/Pasagjerët kanë udhëtuar lirshëm pa u kontrolluar

Që nga e hëna, të paktën 440 pasagjerë në gjashtë shtete ne Australi rezultuan pozitiv me Covid-19, pasi kishin lundruar me anijen  Ruby Princess   e cila u fut dy herë në Sidnej gjate muajit mars. Ministri i shëndetësisë më vonë pranoi se ishte një gabim, qe u lejuan 2,700 …

Read More »