Home / 2019 / November / 28

Daily Archives: November 28, 2019

Tërmeti katastrofik/ Thellohet bilanci i tragjedisë, shkon në 40 numri i viktimave, përfundon operacioni i kërkimit në Thumanë

Vijon të rritet bilanci i viktimave të tërmetit katastrofik, që tronditi Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit, me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter, i ndjekur nga një sërë lëkundjesh të tjera të forta, duke e çuar në 40 numrin e tragjedisë, 45 të shpëtuar dhe 750 të lënduar. Ekipet e kërkim-shpëtimit …

Read More »

Zvicra dërgon ekip ekspertësh në Shqipëri për të asistuar në përpjekjet pas tërmetit

Si përgjigje ndaj tërmetit shkatërrues dhe me kërkesë të qeverisë shqiptare një ekip ekspertësh nga Departamenti i Ndihmës Humanitare të Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) ka arritur në Shqipëri. Zvicra e jep këtë mbështetje si zgjerim të assistencës thelbësore për reformat dhe procesin tranzitor të Shqipërisë. Një ekip …

Read More »