Home / 2019 / November

Monthly Archives: November 2019

Tërmeti katastrofik/ Thellohet bilanci i tragjedisë, shkon në 40 numri i viktimave, përfundon operacioni i kërkimit në Thumanë

Vijon të rritet bilanci i viktimave të tërmetit katastrofik, që tronditi Shqipërinë mëngjesin e 26 nëntorit, me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter, i ndjekur nga një sërë lëkundjesh të tjera të forta, duke e çuar në 40 numrin e tragjedisë, 45 të shpëtuar dhe 750 të lënduar. Ekipet e kërkim-shpëtimit …

Read More »

Zvicra dërgon ekip ekspertësh në Shqipëri për të asistuar në përpjekjet pas tërmetit

Si përgjigje ndaj tërmetit shkatërrues dhe me kërkesë të qeverisë shqiptare një ekip ekspertësh nga Departamenti i Ndihmës Humanitare të Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) ka arritur në Shqipëri. Zvicra e jep këtë mbështetje si zgjerim të assistencës thelbësore për reformat dhe procesin tranzitor të Shqipërisë. Një ekip …

Read More »

Qortimi biblik i Zotit …

Odise Kote Për solidaritetin dhe ca ndjenja njerëzore që i kishim braktisur… Shtëpia e mikut tim në Dunavat të Gjirokastrës është e ngritur me themelet brenda shkëmbit. Nuk e tund asgjë ! Babazoti i shtëpisë, një burrë 106 vjeçar që vdekja e ka haruar prej kohësh, më thotë : “A …

Read More »

Majtistët Europian po ua kthejnë shpinën sepse Kurdët u mbështetën te Amerikanët. Një tjetër tradhëti e pështirë.

Slavoj Zizek Më shumë se 100 vite më parë, Karl May shkruajti një bestseller, Through Wild Kurdistan (Përmes Kurdistanit të Pafre),mbi aventurat e një heroi gjerman, Kara Ben Nemsi. Ky libër jashtëzakonisht popullor konfiguroi perceptimin e Europës qendrore mbi Kurdistanin: vend luftrash brutale fisnore, ndershmërie naïve dhe ndjenje të lartë …

Read More »

Odise Kote… as shejtanit nuk i vete mendja…

… gjendesha tek miku im vreshtar i zoti në Odrie, kur TV-të kombëtare dhanë lajmin e dekretimit nga Presidenti Ilir Meta të antares së re të Gjykatës Kushtetuese. Dekretim me bisht, sepse për një vend antareje janë dekretuar dy. Këtë e kuptoi menjëherë i zoti shtëpisë, një burrë i mençur …

Read More »

Gjendet e vdekur regjisorja shqiptare, detajet e para

Regjisorja Arzana Kraja, vajza e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja është ndarë nga jeta. Lajmin për regjisoren e ka konfirmuar Koha.net, ndërkohë që policia njoftoi: “Me datën 13.11.2019 rreth orës 09:08 policia ka pranuar një informatë, për një trup të pajetë në lagjen “Kalabria”, …

Read More »