Home / Politike / Kurban Bajrami/ Meta mesazh edhe klasës politike

Kurban Bajrami/ Meta mesazh edhe klasës politike

Presidenti Ilir Meta edhe në këtë ditë feste, përveç urimit për besimtarët myslimanë, nuk ka nguruar të japë edhe një mesazh për klasën politike.

Mesazhi i plotë i Presidentit:

Të dashur besimtarë myslimanë shqiptarë!

Gëzuar Festën e Kurban Bajramit!

Në këtë ditë të shenjtë, feste e bashkimi, kur ne ndajmë begatinë tonë me njerëzit në nevojë dhe solidarizohemi me ta, ju uroj nga zemra sa më shumë mirësi, mirëkuptim e dashuri në familjet tuaja dhe mes njëri-tjetrit!

Kjo festë që vërteton harmoninë e bashkëjetesën tonë fetare, uroj të na nxitë për më shumë tolerancë, dialog gjithëpërfshirës dhe bashkëpunim, në mënyrë që të gjithë së bashku të ndërtojmë një të ardhme më të mirë e të begatë për brezat e rinj dhe një Shqipëri si gjithë Evropa!

Dita simbol e sakrificës sublime në emër të vlerave më të mira njerëzore e hyjnore, na fton të ngrihemi mbi interesat personale, për të menduar më shumë për interesin e përbashkët kombëtar, për të shëruar njëherë e përgjithmonë plagët e thella të shoqërisë sonë, varfërinë, korrupsionin, polarizimin e tejskajshëm, arrogancën dhe padrejtësinë, për t’u përkujdesur e shtuar vëmendjen për fëmijët jetimë, të moshuarit, të vetmuarit dhe për të gjithë ata që luftojnë me vështirësi dhe me sëmundje.

Të bashkuar rreth vlerave më të mira njerëzore, hyjnore e kombëtare, rreth familjes e kombit ne do t’ia dalim, pavarësisht kostove e sfidave që kërkohen!

Nga mot Gëzuar Kurban Bajramin!

Check Also

Cakaj dyfishon shërbimet konsullore, krahason shifrat me periudhën kur kjo ministri drejtohej nga Bushati

Drejtoria e Çështjeve Konsullore dhe Përfaqësitë e Republikës së Shqipërisë në botë, sipas Ministrisë së …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + 20 =