Ndahet nga jeta shkrimtari italian

KryesoreShtypi letrar
34
0
sample-ad

Është ndarë nga jeta në moshën 90 vjeçare, në Romë, Luciano De Crescenzo. Shkrimtari, regjisori dhe aktori napolitan vuante prej vitesh nga një sëmundje neurologjike, por ka vdekur si pasojë e një problem në mushkëri. I ashtuquajturi ‘Inxhinieri filozof’, simboli i fundit i kulturës napoletane, De Crescenzo ka shkruar më shumë se 50 libra, dhe ka shitur më shumë se 18 milion kopje në botë, mes të cilave 7 milion vetëm në Itali.

Veprat e tij janë përkthyer në 19 gjuhë të botës dhe janë shpërndarë në 25 Vende.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

1 × two =

%d bloggers like this: