Partitë e regjistruara në zgjedhje, 5 aleatët që tradhtojnë Bashën

AktualitetKryesorePolitike
385
0
sample-ad

Të dielën do ishte afati i fundit për regjistrimin e partive në KQZ për zgjedhjet e 30 qershorit, por meqë është pushim, afati i fundit është të martën.

Deri tani në KQZ janë regjistruar 25 parti, ndërsa kanë aplikuar për t’u regjistruar 8 parti të tjera, duke e çuar në 33 numrin e partive që duan të marrin pjesë në zgjedhjet lokale.

8 partitë e reja do të regjistrohen të martën nga KQZ, ndërsa 1 parti, Aleanca Demokratike e Eduard Abazit, për shkak se nuk ka kthyer fondet e marra paraprakisht nga KQZ, është në kushtet për të mos u regjistruar nga KQZ.

Nga partitë e regjistruara, bien në sy 5 parti që dikur kanë qenë aleatë të Bashës, Bashkimi Demokrat Shqiptar me kryetar Ylber Valteri, Partia Ora e Shqipërisë e drejtuar nga Zef Shtjefni, Bashkimi Liberal Demokrat e drejtuar nga Arian  Starova, Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë e Arian Galdinit, si dhe Partia Kombëtare Konservatore  e drejtuar nga Kujtim Gjuzi.

REGJISTRUAR

ALEATË TË RAMËS

 1. Partia Socialiste e Shqipërisë – Edi Rama
 2. Partia Socialdemokrate Shqiptare – Skender Gjinushi
 3. Partia e Gjelbër                   – Edlir Petanaj
 4. Partia Kristian Demokrate – Dhimitër Muslia
 5. Partia Aleanca Demokristiane – Zef Bushati
 6. Partia Socialiste e Moderuar        –  Gjergji Koja
 7. Partia Unitetit Kombëtar – Idajet Beqiri
 8. Partia Emigracionit Shqiptar – Kostaq Papa
 9. Personat me Aftësi të Kufizuar – Gjovalin Shqalshi
 10. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare – Genci Sakaj
 11. Partia e të Drejtave të Mohuara – Ilir Vata
 12. Demokracia e Re Europiane – Koçi Tahiri
 13. Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane – Valentino Mustaka
 14. Partia Demokrate për Integrim dhe Prosperitet – Kujtim Muça
 15. Partia Ardhmëria Shqiptare – Emin Subashi
 16. Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen – Kristo Kiço
 17. Partia për Demokraci dhe Solidaritet – Gaqo Apostolo
 18. P. Për Mbrojtjen e të drejtave te emigranteve – Ymer Kurti
 19. Partia Komuniste e Shqipërisë – Qemal Cicollari

ALEATË TË BASHËS

 1. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar -Ylber Valteri
 2. Partia Ora e Shqipërisë – Zef Shtjefni
 3. Partia Bashkimi Liberal Demokrat – Arian Starova
 4. Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë – Arian Galdini
 5. Partia Kombëtare Konservatore – Kujtim Gjuzi

JASHTË KOALICIONEVE

 1. Partia për Mbrojtjen e te Drejtave të Puntoreve – Kadri Isufaj

KANË BËRË KËRKESË NË KQZ, REGJISTROHEN TË MARTËN

JASHTË KOALICIONEVE

 1. Fryma e Re Demokratike – Bamir Topi
 2. Lista e Barabartë – Ben Blushi
 3. Partia Zgjidhja – Koço Kokëdhima

ALEATË TË RAMËS

 1. Partia Demokracia Sociale – Paskal Milo
 2. Partia Ligj dhe Drejtësi – Spartak Ngjela
 3. Partia Socialpuntore Shqiptare – Ramadan Ndreka
 4. Partia e Reformave Demokratike – Krenar Rryçi
 5. Pajtimi Kombëtar Shqiptar – Spartak Dobi

NË KUSHTE PËR T’U MOS REGJISTRUAR. NUK KA KTHYER FONDET

 1. Partia Aleanca Demokratike Shqiptare – Eduart Abazi /DITA

Facebook Comments

POST A COMMENT.

4 × one =