OSLO – Një grua për herë të parë fituese e çmimit ”Abel” në matematikë

KryesoreKultureSociale
94
0
sample-ad

 Amerikania 76 vjeçare, Karen Uhlenbeck specialiste e ekuacioneve diferenciale me derivate të pjesshme  është e para grua  që  rëmben për herë të parë  çmimin ”Abel”  në matematikë

Lajmi u bë i ditur nga Akademia Norvegjeze e Shkencave dhe Letërsisë.

“Karen Uhlenbeck u shpërblye me këtë çmim për punën e saj kërkimore në analizën gjeometrike dhe teorinë e matëseve që ndryshoi rrënjësisht peizazhin e matematikës”, tha presidenti i komitetit Abel, Hans Munthe-Kaas.

 

 

Facebook Comments

POST A COMMENT.

two × four =

%d bloggers like this: