Home / 2019 / March

Monthly Archives: March 2019

Horoskopi ditor, e diel 31 mars 2019

Dashi Situata sentimentale do të pësojë ndryshime të ndjeshme, por ato do të jenë pozitive. Nuk do të ketë nevojë për asnjë sforco për të pasur pranë, njeriun tuaj të zemrës. Do të jeni tejet joshës dhe tërheqës. Ndërkohë ata që janë vetëm do të kenë takime interesante. Në punë …

Read More »

Grupet e gjakut dhe shtatzënia

  Ndër ekzaminimet e para laboratorike që duhet bërë kur konstatohet shtatzënia është përcaktimi i grupit të gjakut. Dr. sci. Hakif Hoxha transfuziolog-imunohematolog tel. 044/049 186 348 e-mail: hakifhoxha@live.com Grupet e gjakut janë në realitet antigjenet eriteocitare. Rruazat e kuqe të njeriut (eritrocitet) në sipërfaqen e membranës së tyre kanë …

Read More »

Rusia përpiqet të ndikojë në zgjedhjet e Ukrainës

Rusia po përpiqet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Ukrainë, duke nxitur ndarjet dhe amplifikuar ngjarjet negative, sipas disa analistëve që monitorojnë propagandën e Kremlinit rreth votimeve të 31 marsit. Rusia po përpiqet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Ukrainë, duke nxitur …

Read More »

Prilli i parakohshëm politik

ZIJA ÇELA Më 10 prill 2017, bashkë me shkrimtarë të tjerë, u ftova në çadrën e ngritur nga PD në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit”. E prita ftesën me kënaqësi, por me kushtin që i vura vetes. Edhe sikur të më fishkëllenin, do të thosha çfarë mendoja unë dhe jo çfarë …

Read More »

Lëvizjet në diplomaci: Ku është lajmi?!

Ardit Rada Diplomatë, staf teknik, madje edhe shoferë ambasadash që po listohen këto orë si lajm i faqes së parë! Një aradhë nëpunësish të shtetit, me status diplomatik, që do të spostohen, largohen, zëvendësohen etj. Siç ka ndodhur e siç ndodh prej kohësh që s’mbahen mend në një sistem diplomatik. …

Read More »

Edhe ‘gabi’ po përjeton krizën e thellë!

Vitet e fundit, dyqanet e mallrave të përdorura lulëzuan në masë, por duket se periudhës së artë për këtë biznes po i vjen fundi. Në 2018-n, shqiptarët shpenzuan rreth 36 milionë euro për këpucë dhe rroba të përdorura, por tendenca e importeve ishte në rënie Vitet e fundit, dyqanet e …

Read More »