Home / 2019 / February / 14

Daily Archives: February 14, 2019

Histori të çmendura dhe fakte turpi

ARTAN FUGA    T’u japim vend edhe fak teve madhështore, por edhe fakteve të turpshme në historinë tonë. Kjo është histori “objektive”, t’i lemë pasionet e mbështetura në zbukurimin e së kaluarës.Vetëm këta dy shekujt e fundit kemi bërë gjëra heroike, por edhe gabime kolektive që i kalojmë ashtu shkarazi, …

Read More »

Çarmatimi – Çdo gjë në zero

  Catherine Martens Çfarë do të ndodhë tani pas deklarimit të Moskës dhe Uashingtonit se do t’i kthejnë krahët Paktit të Çarmatimit? Ministrat e mbrojtjes së NATO-s këshillohen për herë të parë për konsekuencat e mundshme. NATO është trazuar që kur Moska ka thënë, se do të dalë edhe ajo …

Read More »

“DITA E TË DASHURUARVE”

Shpeshherë ne shqiptarët mundohemi t’ia ndryshojmë thelbin dhe kuptimin çdo gjëje që bëjmë, madje edhe festave ndonëse janë të huazuara nga vendet e tjera. 14 Shkurti ,Shën Valentini festohet prej shum kohësh tashmë edhe në Shqipëri. Tendenca për ta quajtur dita e dashurisë në koncept universal vazhdon ende. Nga ana …

Read More »

Burgjet greke, shkatërrohet banda shqiptare

Në orët e vona të së mërkurës, Ministria greke e Drejtësisë ka njoftuar se vrasja e Arbër Bakos, vdekja e një të burgosuri shqiptar dhe arratisja nga burgu e Lorenc Pepaj dhe Elvis Pepaj, ditën e parë të këtij viti, janë të lidhur ndërmjet tyre. Dosja penale përfshin 5 shtetas …

Read More »

Luli dhe Mona, s’protestojnë për hallet tona!

Luljeta Çipi Për ditë më rradhë, drejtuesit e opozitës shqiptare, Monika Kryemadhi dhe Lulzim Basha i kanë ftuar shqiptarët për të protestuar në 16 Shkurt. Pas çdo thirrjeje për protestë, logjikisht dhe minimalist duhet të ketë një kauzë të qënësishme që të ngjallë ngacmimin dhe reagimin e nervit qytetar. Në …

Read More »