Soros e quan liderin kinez armikun më të keq të shoqërive të lira

Kryesore
90
0
sample-ad

Miliarderi dhe politikani i njohur George Soros e ka cilësuar liderin kinez Xi Jinping si ‘kundërshtarin më të rrezikshëm të shoqërive të lira’.   Duke folur në forumin ekonomik të Davos në Zvicër, Soros sulmoi sistemin e  Kinës dhe përparimet teknologjike, duke thënë se inteligjenca artificiale dhe mësimi i makinës, të vendosura “në duart e regjimeve shtypëse”, janë një “rrezik i vdekshëm me të cilat ballafaqohen shoqëritë e lira”.

“Kina nuk është regjimi i vetëm autoritar në botë, por padyshim që është më i pasur, më i fortë dhe më i zhvilluar në mësimin e makinës dhe inteligjencës artificiale”, tha Soros, i njohur për përdorimin e parave të tij për të organizuar dhe mbështetur lëvizjet kundër qeverive që ai e sheh shtypëse, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Hua Chunying.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

eighteen + 10 =

%d bloggers like this: