Ambasadori rus tallet me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës

Kryesore
103
0
sample-ad

Ambasadori rus në OKB, Dimitry Polyanskiy, është tallur me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacollin, pasi ky i fundit në një qëndrim publik ka thënë se institucionet e Kosovës e pranojnë dhe njohin, Juan Guaidon, si president të përkohshëm të Venezuelës.

“Të pa pranuarit pranojnë të pa pranuarin. Bota po dridhet nga frika”, ka shkruar Polyanskiy në llogarinë e tij zyrtare në twitter me një dozë të lartë ironie.

Ky reagim i tij ka ardhur pas njoftimit zyrtar të Pacollit se Republika e Kosovës e pranon Guaidon si presdient të përkohshëm të Venezuelës.

Dmitry Polyanskiy@Dpol_un

Unrecognized recognize unrecognized. The world is trembling with fear…😱

Behgjet Pacolli 🇽🇰

@pacollibehgjet

#Kosovo officially recognizes Juan Guaidó as the Interim President of Venezuela. On behalf of the people & gov of #Kosovo to @JGuaido & the people of Venezuela: we wish you all the best in your path to restore democracy and we stand with you until #Libertad is restored.

32 people are talking about this

“Kosova zyrtarisht e pranon Juan Guaidon si president të përkohshëm të Venezuelës. Në emër të popullit dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës i urojmë popullit të Venezuelës gjithë të mirat në rrugën e tyre drejt demokracisë. Do të qëndrojmë përkrah jush derisa të kthehet liria”, kishte shkruar ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, shkruan Gazeta Express. Guaido e ka deklaruar veten si president të përkohshëm të Venezuelës duke i dhënë kështu fund pushtetit të Nikolas Madruos.

Behgjet Pacolli 🇽🇰

@pacollibehgjet

officially recognizes Juan Guaidó as the Interim President of Venezuela. On behalf of the people & gov of to @JGuaido & the people of Venezuela: we wish you all the best in your path to restore democracy and we stand with you until is restored.

8,487 people are talking about this

Guaidon si president të përkohshëm të Venezuelës e ka njohur edhe presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Ndërkohë derisa në Venezuelë përkrahësit e Maduros dhe vetë ai nuk e njohin atë si president, është dhën edhe ultimatum për të gjithë diplomatët amerikanë të largohen nga Venezuela duke thënë se raprotet ndërmjet dy shteteve janë prishur.

Ardhja e Guaidos në krye të Venezuelës duket se nuk i ka pëlqyer fare as Rusisë të cilët kanë thënë se duke njohur  Guaidon si president të përkohshëm po bëhet thyerje e ligjit ndërkombëtar.

(BalkanWeb)

Facebook Comments

POST A COMMENT.

16 − two =

%d bloggers like this: