Pas Trump, as Macron nuk merrë pjesë në Forumin Boterore (WEF) në Davos të Zvicres

Kryesore
63
0
sample-ad

Presidenti francez, i cili kishte bërë një fjalim të gjatë në WEF në vitin 2018, tha se nuk do te merr pjese  këtë vit për shkak të krizës ne France pas protestave serike te  «gilets jaunes» (“xhaketave të verdha”). Ky qendrim vjen menjehre pasi homolgu i tij amerikan Donald Trump kishte paralajmeruar dite me pare mospjesemarrjen e tij ne Forumin Boteror Ekonomik (WEF) ne Davos të Zvicrës.

Donald Trump njoftoi të enjten se ai nuk do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, i cili do të zhvillohet nga 21 deri më 25 janar. \Paraliza e pjeseshme e administratës federale dhe problemet me Meksiken është baza e këtij vendimi.

 

As Emmanuel Macron nuk do të jetë i pranishëm në Forumin e Davosit, ku merr pjesë elita e ekonomisë botërore, por do të mbledhë më 21 janar në Versajë 150 biznesmenë francezë dhe të huaj, për një edicion të ri të samitit “Zgjidhni Francën” mbi fuqinë tërheqëse franceze, njoftoi sot Elysee.

‘’Emmanuel Macron nuk do të marrë pjesë në takim për shkak të një axhende të zënë” njftohet nga Parisi zyrtare

Facebook Comments

POST A COMMENT.

20 − 17 =

%d bloggers like this: