“Wall Street Journal” shkruan për lobimin e Bashës në SHBA: Muzin mbështeti një kandidat të dështuar politik

KryesorePolitike
164
0
sample-ad

Nick Muzin, lobisti i Bashës në SHBA është duke u përballur me një hetim nga Autoritet Federale dhe pritet në ditët në vazhdim arrestimin nga ana e FBI.

Muzin, në deklarimin paraprak në Departamentin e Drejtësisë, deklaroi vetëm 25 mijë dollarë me prejardhje nga PD.

Në vijim, jashtë afateve të deklarimit, ai korrigjoi vetdeklarimin, duke treguar se kishte përfituar në të vërtetë 500 mijë dollarë, për të bërë fushatë për llogari të PD.

Ashtu si Muzin, edhe ish këshilltarit të Presidentit Trump, Michael Flynn është nën hetim, me firmën e lobimit “Muzin Capitol”, e cila sipas medias, njihet për shërbimin e saj ndaj Lulzim Bashës.

Fillimisht ishte Mother Jones ajo që gjurmoi kontratat e dyshimta të Bashës dhe financimet nga oligarkë rus.

Pas publikimit të artikullit nga Mother Jones, shkrimi morri vemendjen edhe të shumë gazetave prestigjoze si NBC, The Washigton Post, The Hill etj.

Por jehona e këtij lobimi dhe këtyre transaksioneve të dyshimta vijojne të zënë faqe të veçanta në prestigjozet botërore pasi ato përbëjnë një akt kriminal.

Përmësat e këtij skandali u zmadhuan kur pjesë e tij ishte edhe ish- këshilltari i Trump për sigurinë Michaale Flynn.

Në vazhdën e deskrititimit që mediat amerikane i kanë bërë Bashës, e ku ky fundit nuk ka nguruar ti quajë të “blera”, ashtu siç deklaron rëndom kur nuk përballet dot me faktet, një tjetër media prestigjoze shkruan sot për Bashën.

Bëhet fjalë për “The Wall Street Journal” e cila raporton se Muzin dhe Allaham kanë ndihmuar një kandidat të dështuar politik në Shqipëri.

Pra imazhi Bashës, edhe pas shumave marramëndëse të paguara nga PD, nuk kanë dhënë efektin që ai të quhet lider i “suksesshëm”

The Wall Street Journal shkruan:

Z.Muzin dhe Allaham kanë punuar së bashku edhe më parë për të ndihmuar një kandidat politik të dështuar në Shqipëri si dhe për një fushatë lobuese për shtetit e Gjirit Persik të Katarit.

Dyshja Muzin-Allaham përfunduan punën e tyre me Katarin muajin e kaluar, duke i ardhur në ndihmë familjes së saj mbretërore të krijonte lidhje me udhëheqësit hebrenj në Shtetet e Bashkuara dhe bashkëpunëtorët e Presidentit Donald Trump për të përmirësuar imazhin e vendit, bazuar kjo në ntervistat e Muzin dhe Allaham si dhe raportet lobuese të huaja të dorëzuara në Departamentin e Drejtësisë .

Askush nuk e njihte z. Flynn, thanë ata, por Allaham iu afrua për t’jiu bashkuar me firmën, sepse “përvoja e tij flet vetë”.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

2 × five =