E fundit/Ushtria e NATO-s rreth Rusisë, a mos po fryn era e luftës?!

AktualitetKryesore
1.1K
0
sample-ad

Zhvillimet e situatës hapin skenaret e një Lufte të Ftohtë të mirëfilltë. Ato vijnë një ditë pasi Rusia publikoi fotot e raketës bërthamore “Satan 2”, një armë e aftë të shkatërrojë një vend sa Franca dhe dy mijë herë më e fuqishme se bomba atomike e hedhur në Hiroshima të Japonisë.

foo

Përshkallëzimi i manovrave ushtarake nga ana e Rusisë ka detyruar Perëndimin të tregojë forcën e të ndërmarrë një fushatë stërvitore në Europën Lindore, më e madhja që prej periudhës së Luftës së Ftohtë.

Vendet anëtarë të NATO-s do të dërgojnë trupa shtesë në vendet baltike. Tetëqind trupa britanike pritet të zhvendosen në Estoni, ndërsa tanke e avionë luftarakë nga batalioni mbretëror dhe ai rumun do t’u shtohen trupave të NATO-s në Poloni.

Operacionit ushtarak pritet t’u shtohen edhe vende si Franca, Danimarka apo Italia. Rreth 4 mijë trupa janë zhvendosur tashmë në Poloni, nën drejtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këto lëvizje të Aleancës së Atlantikut të Veriut kanë si qëllim t’u paraprijnë tentativave të Moskës për të rimarrë nën kontroll ish-vendet e Bashkimit Sovjetik, siç ishte rasti i Krimesë në 2014-ën, shkruan “Daily Mail”.

Zhvillime, që hapin skenaret e një Lufte të Ftohtë të mirëfilltë, vijnë një ditë pasi Rusia publikoi fotot e raketës bërthamore “Satan 2”, një armë e aftë të shkatërrojë një vend sa Franca dhe 2000 herë më e fuqishme se bomba atomike e Hiroshimës.

Demostrimi i raketës “Satan 2”, vjen disa ditë pas paradës së flotës ruse në kanalin e “La Mansh”-it, që u cilësua si provokim nga britanikët dhe NATO.

sample-ad

Facebook Comments

POST A COMMENT.

eleven − 2 =