Filogrekët në Himarë katandisen një grusht

Opinion
457
0
sample-ad
14646731_10154592293402748_558313219_o
Nga:Arberia NEWS

 PBDNJ dhe OMONIA kishin njoftuar një javë më parë mbajtjen e një tubimi kundër kundër Kryetarit të Bashkisë Jorgo Goro i cili sipas tyre është vënë në shërbim të grabitësve të pronave të trashëguara. Në Faktë organizator  real të saj  janë MAVI-isti Fredi Beleri dhe i ashtuquajturi “Komuniteti Himarjot”.
Ashtu siç  ka ndodhur  edhe herë të tjera në qytetin bregdetar të Himarës,  i ashtuquajturi “Komuniteti Himarjot” ka tentuar të  krijojë situata “emergjente” false  lidhur me  problemet e pronësisë apo çështje  të cilat nuk egzistojnë.
Mirëpo, ndryshe nga herët e tjera  klane apo  grupime të caktuar  individësh tinzarisht janë munduar  të implikojë edhe disa nga familjet vendas .
Sipas burimeve  konfidenciale nga Himara bëhet me dije se tregtari  i cili drejton njëkohësisht tre shoqata për interesa të tija personale  po  përdor për  çeshtje “inegzistente” këto grupime.
Gjithashtu, thuhet  se për të krijuar një llojë situate të zymtë dhe për ti dhënë edhe pak ngjyra  dramatike, në  këtë proteste është  ftuar edhe babai  i Aristotel Gumës i cili mbeti i vrarë nga një konflikt disa vite më parë e cila shënon ftesë e dytë të filogrekëve për përdorim politik të emrit të tij.
“Me vranë njërin djalë para shtepise dhe tani me kercenojne te me vrasin djalin tjetër nëse i pengoj te bejne hotelin” – shprehet Ilir Guma.

Nga ana tjetër, zyrtarë të Bashkisë së Himarës kanë pohuar për “Arbëria News” se  pretendimet e të ashtuquajturit “Komuniteti Himarjot” janë jashtë llogjikës  për mos të thënë se vet tregtari i sipërmendur  është në konflikt pronësie me shumë banor për të njëjtën arsye që pretendoi sot.

 

Facebook Comments

POST A COMMENT.

ten − 4 =