Çështja çame hyn edhe në stadiumin e "EURO-2016"

Aktualitet
276
0
sample-ad
grekeyeee
Problemi shqiptaro-grek qe ka ne themel çeshtjen çame ka hyre edhe ne stadiumin e Linsit ku u zhvillua takimi Shqiperi-Zvicer.
Burimet mediatike raportuan se krahas qindra flamujve kuq e zi, një banderolë e shpalosur gjatë ndeshjes Shqipëri-Zvicër, ka shkaktuar një reagim të ashpër të qeverisë greke.
Para fillimit të ndeshjes, në tribunën ku ndodheshin tifozë zviceranë, u shpalos një banderolë ku shkruhej në anglisht: “Greqia është fajtore. Kujtoni genocidin në Çamëri, 100.000 viktima shqiptare”.
Për këtë ministria e jashtme greke të nxjerrë një deklaratë të ashpër, ku e cilëson ai një akt montruoz dhe provokativ.
Sipas qeverisë greke ky akt cënon rregullat e UEFA-s e cila sipas saj është përgjegjëse për të evituar ekspozimin e parullave me përmbajtje provokative. Athina thotë se pret që qeveria shqiptare të reagojë për këtë akt të rëndë.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

6 − four =