Faraoni Tutankhamon ishte fryt i një inçesti

Kuriozitete
316
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”1806″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”1807″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Prindërit e Faraonit egjiptian Tutankhaamon ishin vëlla e motër. Ndoshta është edhe kjo arsyeja që Faraoni Tutankhamon kishte një deformim të theksuar në këmbën e majtë, kishte gjoks femëror dhe dhëmbët e sipërm të nxjerrë. Këto janë të dhënat e zbuluara nga “autopsia virtuale” e mbetjeve të faraonit engjiptian.

Ishte viti 1922 kur arkeologu britanik Howard Carter zbuloi varrin e faraonit të ri nën rrënojat e një fshati antik në Luginën e Mbretërve, në Egjipt. Ky ishte një nga zbulimet arkeologjike më të rëndësishme të kohës dhe gur themeli i egjiptiologjisë modern.[/vc_column_text][vc_single_image image=”1808″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”1809″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

12 − 6 =