Shkrimtari Ismail Kadare i favorizuar për Nobelin 2015

Kulture
828
0
sample-ad

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare mund të jetë sërish pretendent për të fituar çmimin Nobel në letërsi. Sipas kompanive të  basteve  botërore ai është në krye të listës për çmimin Nobel për vitin 2015.

Sipas tradites se këtij evenimenti, tetori është muaji i çmimeve Nobel në letërsi dhe ky çmimin pritet që t’i shkojë autorit që ka arritur të shquhet në letërsinë botërore përmes veprave të tij.

Që prej vitit 1901 Akademia Suedeze bën publik emrin në një konferencë publike, por tashmë është traditë që në javët që i paraprijnë ditës kur shpallet fituesi, faqet e basteve hedhin hipotezat e tyre.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

3 × three =