Do të vijë ‘Porsche 911’ hibrid

Auto
370
0
sample-ad
porsche

Dy zyrtarë të lartë të Porsche kanë konfirmuar se gjenerata e re 911 do të ketë edhe një version hibrid.

Gjenerata e re 911 pritet të dalë në vitin 2018. Sipas shefit të kompanisë, Frank-Stefan Walliser, Carrera 4 do të jetë modeli i parë që do të ketë trajtim hibrid duke u pajisur me një motor elektrik në boshtin e përparmë rrotat e prapme do të kenë fuqi nga motori me djegie.

Walliser thotë se një motor i thjeshtë besohet se do të jetë zgjedhja më e mirë për shkak se është më i lehtë se motorët turbo, transmeton koha.net.

Drejtori i departamentit hulumtues të Porsche, Wolfgang Hatz, po ashtu ka konfirmuar se modeli hibrid 911 është në plan dhe do të ketë motor të thjeshtë.

Hatz ka theksuar se fansat e gjeneratave 911 do ta pranojnë shumë lehtë idenë e veturës hibride dhe se teknologjia do të jetë shumë argëtuese.

Deri atëherë, Porsche do të lansojë një përditësim për gjeneratën aktuale të Porsche 911 këtë vjeshtë në “Frankfurt Motor Show”.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

one × two =