Berluskoni shet 45% aksionet e Milanit, presidenti: Marrëveshja e arritur është e mirë për të ardhmen e skuadrës

Sport
416
0
sample-ad
C_29_articolo_1067708_upiImgLancioOriz

Me ne fund, vjen lajmi qe te gjithe tifozet e zhgenjyer te Milanit prisnin: Silvio Berluskoni, pas nje takimi te zgjatur thuajse dy ore ne Vilen e tij ne Arkore’, i ka thene “po” Mister Bee Taecaubol, per t’i shitur 45% te kuotave te klubit.

Nje zgjedhje kjo qe tashme i jep fillim nje epoke te re per kuqezinjte. Dhe, ne akord, parashikohet qe brenda 24 muajve te ardhshem, pra dy vjet, manjati tajlandez, qe pas tij ka terhequr shume banka te tjera si ate popullore te Kines, ashtu edhe fond nga Katari, do te bleje 100% kuotat e klubit per nje vleresim total prej gati 1 miliarde eurosh.

Fininvest, shoqeria qe menaxhon aksionet, do te perfitoje 450 mln euro per 45%, teksa sipas “Sky”, 55% tjeter do te blihet ne bazen e kuotimit ne bursen e Hong Kongut.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

12 + sixteen =