BE, kthen vizat për Ballkanin Perëndimor

Aktualitet
307
0
sample-ad

Bashkimi Europian është i shqetësuar për rritjen e numrit të qytetarëve nga shtetet e Ballkanit Perëndimor, të cilët kërkojnë azil në shtetet europiane. Për këtë arsye BE nuk përjashton mundësinë që të rikthejë vizat për qytetarët e Serbisë, Bosnjës, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi, shkruan gazeta kroate “Jutarnji”.

Sipas Raportit të BE-së, publikuar dje në Bruksel, numri i qytetarëve nga këto shtet që kanë kërkuar azil është rritur për 40% në krahasim me vitin e kaluar. Shifrën prej 500 mijë njerëz që BE e përjeton si keqpërdorim të liberalizimit të vizave dhe kërkon masa të ashpra në mënyrë që të ndalë këtë trend.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

one + 8 =