Mësuesit, përleshje të përgjakshme me policinë, shumë në gjëndje të rendë në spital (Foto)

Aktualitet
315
0
sample-ad

Jo pak prej rreth dy mijë mësuesve protestues për rritjen e pagave u rrahën barbarisht nga policia dhe shumë prej tyre u shtruan në spital në gjendje të rëndë shëndetsore.

Një përleshje e përgjakshme ka ndodhur në rrugët e Acapulco midis policisë dhe mësuesve. Autoritet policore meksikane kanë ushtruar dhunë ndaj mësuesve që protestonin duke i rrahur brutalisht mësuesit nga Unioni CETEG (Koordinatori Shtetëror i Mësuesve të Guerrero), të cilët bllokuan rrugën e aeroportit Juan Alvarez de Acapulco.

2000 mësues protestuan duke u kërkuar autoriteteve të zgjidhin çështjen e pagave. Edhe pse protestat ishin të dhunshme, skenat e dhunës së shfrenuar nxitën regimin në mediat sociale. Mësuesit u rrahën barbarisht dhe shumë prej tyre u shtruan në spital në gjendje të rëndë.

Marrëdhëniet mes arsimtarëve dhe qeverisë kanë qenë të tensionuara prej rrëmbimit dhe masakrës të dyshuar të 43 studentëve të cilët u zhdukën në shtator. Autoritetet kanë deklaruar me përgjegjësi të plotë ligjore, se studentët e zhdukur u vranë nga antarët e një karteli droge, por prindërit dhe sindikatat thonë se kjo është thjesht një përpjekje për ta mbyllur çështjen para kohe.

Mes një seri demonstratash ata i kanë kërkuar qeverisë që të vazhdojë të hetojë për zhdukjen e studentëve dhe të ndërmarrë veprime kundër autorëve të masakrës.

Mësuesit kërkuan nga qeveria që ajo tu japë pagat, pasi mbi 94.000 punonjës të CETEG dhe puntorë të shërbimeve të tjera publike nuk kanë marrë pagat e tyre në Meksikë.

Bloody clashes have taken place on the streets of Acapulco between police and teachers after a protest in the Mexican resort turned ugly

The violent scenes unfolded after thousands of protesters tried to block entrances to the Juan Alvarez de Acapulco International Airport as part of a row over pay

An injured protester is taken into custody by police during a protest demanding better labour conditions for teachers

Federal policemen detain a member of CETEG (State Coordinator of Teachers of Guerrero) after demonstrators blocked the main access to the airport in Acapulco

Federal officials say protesters drove a bus into police lines in the Pacific coast resort, injuring at least seven officers. But there have been claims that dozens of activists have been hurt

Police reportedly had to ferry tourists to the airport with many of the key routes to and from the terminal blocked by some 2,000 activists

There are claims on social media that 106 people have been detained by police

Facebook Comments

POST A COMMENT.

one × three =