Oligarku rus Abramoviç nuk njeh krizë. Megajahti i ri superluksoz kushton 2.25 miliardë usd (Video/Foto)

AktualitetEkonomiKryesore
595
0
sample-ad

Në kohën kur bota nuk ka dalë ende nga kriza e thellë financiare dhe sanksionet ndaj Rusis kanë vënë në vështirësi ekonominë e Moskës, një prej oligarkëve të saj nuk e njeh fjalën krizë. Bëhet fjalë për miliarderin dhe pronarin e ekipit të futbollit “Chelsea”, Roman Abramoviç, i cili ka vendosur t’i bëjë një rinovim superjahtit të tij “Eclipse”.

Bosi rus e ka çuar atë në një kantier në Gjermani për t’i bërë disa rregullime, por dhe për t’a përshtatur me hapin e kohës.

Megajahti, që është i gjatë sa dy fusha futbolli së bashku dhe kushton 2.25 miliardë dollarë do ti nënshtrohen rinovimit në “Blohm Voss” një kantier për ndërtimin e anijeve ky me vendndodhje qytetin gjerman të Hamburgu ku edhe ishte ndërtuar fillimisht në vitin 2011. Sikurse është bërë e ditur, sakaq në megajaht kanë filluar punimet e rinovimit në nivele të ndryshme të anijes.

Për një kohë të gjatë superjahti i Abramoviçit mbajti titullin e më të madhit mjet lundrues të këtij lloji në botë, por sakaq është tejkaluar nga “Azzamit” që besohet se është në pronësi të Sheikut Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe. Megjithatë, të dyja janë aq të mëdha sa kanë probleme për përshtatjen e tyre në shumicën e porteve të ankorimit të jahteve në botë.

“Eclipse” i Abramovich mund të strehojë 36 mysafirë në dhomat e luksit dhe krenohet me një kinema për miqtë e vetë, sallë konferencë, playroom për fëmijë, sallon bukurie, pishinë dhe sauna.

E pabesueshme por anija gjithashtu ka dy pishina, dy pista për helikopter, një sallë e dedikuar për disko, dhe rreth 30 kabina, një mini-nëndetëse, dhe madje ka një sistem të mbrojtjes nga raketat. Eclipse ka një sistem të tillë sigurie që mund të zbulojë çdo gjë që mund ti afrohet.

Kjo është vërtet e mahnitshme dhe e gjithë kjo ngre pyetjen se për çfarë saktësisht ka nevojë Eclipse të rinovohet?

Ndiqni më poshtë megajahtin e endrrave “Eclipse”!


eclipse yacht

The mega-yacht is undergoing repairs at the German shipyard where it was built by Blohm Voss at a cost that was close to £1.5billionExactly what part of the yacht is being renovated is unclear, but is it is already equipped with a submarine, two swimming pools, and more than 30 bedroomsAlongside Eclipse (pictured), Abramovich also owns three other mega-yachts, the Pelorus (377ft), the Ecstasea (282ft) and the Sussurro (161ft)

Facebook Comments

POST A COMMENT.

eighteen − six =