Moti i ftohtë ngrin Greqinë, meteorologët paralajmëron qytetarët të përgatiten për më të keqen

Aktualitet
172
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”16549″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Moti i ftohtë ka përfshirë Greqinë duke sjellë dëborë, stuhi ere dhe temperatura shumë të ulëta nën zero. Meteorologët dhanë alarmin për të ftohtin e acartë, duke paralajmëruar qytetarët të përgatiten për më të keqen.

Situata më e rënduar është në zonat malore ku Ministria e Transporteve greke ka mbyllur të gjitha autostradat dhe u ka bërë thirrje banorëve të këtyre zonave të përdorin rezervat dhe të shmangin daljen nga shtëpia.

Qeveria greke ka bashkëpunuar me organizatat joqeveritare për ti mbajtur qendrat e pritjes 24 orë për të strehur të pastrehët. Këto qendra vitet e fundit kanë përfituar më shumë fonde për shkak edhe të situatës së rënduar ekonomike, e cila ka rritur numrin e të varfërve.

Vetë qeveria ka hapur dy qendra pritje dhe ka siguruar batanije, dyshekë, çaj dhe ushqim për të pastrehët. Ndërkohë ekipet e vullnetarëve kanë dalë në rrugë për të ofruar ushqim të ngrohtë, veshje dhe ilaçe për ta.

Sipas meteorologëve vala e të ftohtit të acartë pritet të zgjasë të paktën 3 ditë dhe temperaturat pritet të rriten të enjten.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

four × 5 =