Shqipëria e përzgjedhur ndër 20 vëndet që ja vlen për tu vizituar gjatë 2015

KryesoreKulture
368
0
sample-ad

Një reklam shumë e mirë për bregdetin shqiptarë vjen nga prestigjiozja britanikë “The Telegraph”,e cila përzgjedh Shqipërinë si një ndër 20 destinacionet më tërheqëse për t’u vizituar në vitin 2015.

E shtrirë përgjatë Adriatikut me një histori magjepsëse dhe me pak udhëtarë kureshtarë, 2015 është momenti i duhur për ta vizituar Shqipërinë”, thotë gazetarja e “The Telegraph”, Caroline Shearing.

Më shumë se 20 vjet pas rënies regjimit komunist të vendit, turizmi këtu është prioriteti kyç, por numri turistave është ende relativisht i ulët, në krahasim me grekët, italianët. Larg nga bregu shumë kënaqësi të Shqipërisë përfshijnë fshatrat osmane të kohës, peizazhe fluturues, thesaret arkeologjike, kafshë të egra të bollshme dhe në zonat rurale një mënyrë bujqësore të jetës në dukje të pandryshuar për shekuj me radhë.

Caroline Shearing ka bërë edhe përllogaritjene një udhëtimi gjashtë-ditore, një turne siç e quan gazetarja duke qëndruar në hotelet në Sarandë, Berat, Tiranë dhe Vlorë që kushton 1,478 paund për person. Çmimi përfshin fluturimet nga Londra, mëngjesi, dreka, tarifat e hyrjes, shoqëruesi privat dhe shofer.

Gazetarja e ka ndarë këtë opinion për Shqipërinë pas një vizite në vendin tonë dhe që i kanë lënë mbresa të veçanta, çka ka sjellë më pas edhe shkrimin e saj në prestigjiozen “The Telegraph”.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

two × two =