1.8 milionë paund u shit në ankand piktura e Sir Winston Churchill

Kulture
369
0
sample-ad

Një pikturë nga Sir Winston Churchill u shit për gati 1.8 milion paund në ankand.
Pishina e peshkut të kuq në Chartwell, e cila përshkruan një pellg në shtëpinë e tij Kent, është pikturuar në vitin 1932.
Ajo u vendos në ankand në Sotheby në Londër të mërkurën, pas vdekjes së vajzës së tij, Mary Soames në maj.
Rekord i mëparshëm ankand për një nga pikturat e tij ishte 1 milionë paund. Pesëmbëdhjetë prej pikturave të tij janë përfshirë në sallat që zotëronte e bija Mary Soames , të cilat përfshinin një vlerë prej 15,4 milionë paundsh.

Sotheby e përshkroi pikturën e peshkut të kuq në Chartëell si ” një kryevepër pa dyshim të Churchillit ” dhe “një manifestim të mrekullueshëm të artistit në punën më të mirë të tij.
Churchill ishte kryeministër i Britanisë Gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai vdiq në vitin 1965. Mary Soames, i cili vdiq në moshën 91, ishte fëmija i tij i fundit i mbetur gjallë./j.h

Facebook Comments

POST A COMMENT.

16 + eight =