Kripa është shumë e dëmshme për dhimbjen e kokës

Shendeti
202
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”14285″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Sipas një studimi që është kryer së fundmi ekspertët thonë se në lidhje me sasinë e konsumit të kripës dhe pasojat që sjell, është vënë re se na shkakton dhimbje të kokës.

Ata i mëshojnë faktit se reduktimi në masë i saj na sjell qetësi dhe pakëson dhimbjet e kokës. Rerduktimi i përdorimit të kripës mund të çojë në pakësimin e dhimbjes së kokës në masën 30 %. Njerëzit që e pakësonin kripën në tre gramë në ditë, vuanin më pak nga dhimbjet e kokës.

Tre gramë kripë janë të barazvlefshme me rreth gjysmë luge çaj. Sipas kërkuesve, reduktimi i kripës pakëson dhimbjet e kokës, pasi ul presionin e gjakut dhe pulsin. Madje edhe njerëzit me presion normal të gjakut patën një reduktim në dhimbjet e kokës, kur morën më pak kripë. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, shkencëtarët e Universitetit “John Hopkins” deklaruan se kalimi në një dietë të shëndetshme, nuk kishte efekte në dhimbjen e kokës.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

1 × 3 =