Mrekulli e Zotit ose mrekulli e arkitekturës? Vullkani zhduku qytezën përveç kishës

Foto lajmeHistori te rralla
486
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”13846″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Tetë vite aktivitet dhe tonelata llavë të çliruar do t’i mjaftonin vullkanit Paricutin në Meksikë për të zhdukur nga faqja e dheut një qytezë të vogël, përveç një objekti; kishës.

Mrekulli e Zotit ose mrekulli e arkitekturës? Quajeni si të doni, por ajo që ka mbetur nga qyteza San Juan Parangaricutiro është vetëm objekti i kultit që edhe sot mbahet në një gjendje të mirë.

Shkatërrimi nisi në vitin 1943. Nga ky vit deri në vitin 1951 vulkani ishte tepër aktiv. Fatmirësisht banorët patën kohën e nevojshme për t’u larguar me shpresën se do të ktheheshin një ditë sërish në vendlindjen e tyre. Por shpresat u venitën e më pas u zhdukën, kur pas tetë vitesh ajo që la pas vullkani ishte vetëm shkëmbinj të formuar nga llava dhe shkretëtirë.[/vc_column_text][vc_single_image image=”13845″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”13843″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”13841″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”13847″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”13842″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_single_image image=”13844″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

five × 2 =