Qeveria e re e Kosovës, me 21 ministra dhe 50 zëvendësministra

AktualitetPolitike
184
0
sample-ad

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”13458″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Qeveria e re e Kosovës, e cila drejtohet nga kreu i LDK-së, Isa Mustafa, përveç 21 ministrave, do të ketë edhe rreth 50 zëvendësministra, gjë që e bënë ekzekutivin e Kosovës, më të madhin në Evropë.

Në marrëveshjen për bashkëqeverisje ndërmjet PDK-së dhe LDK-së është përcaktuar që ato të kenë nga një zëvendësministër në secilën ministri.

E kur kësaj i shtohen edhe kërkesat e minoriteteve, që edhe ata të kenë disa poste zëvendësministrash, numri i zëvendësministrave në ekzekutiv arrin në 50, gjë e cila do të paraqesë barrë të rëndë për buxhetin e varfër të shtetit të Kosovës.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Facebook Comments

POST A COMMENT.

18 − fourteen =