Papa Francesku ndez dritat e pemës më të madhe në botë

Kuriozitete
424
0
sample-ad

Pema e Krishtlindjeve më e madhe në botë, gjendet në Gubbio, në Umbria pak kilometra nga kufiri me Marche. Pikërisht dje Papa Francesku drejtpërdrejtë në televizion ka shtypur një buton në një tablet dhe ka ndezur rreth 1000 drita të kësaj pemë të mrekullueshme, e cila që prej 1991 mban rekordin Guiness.

Më shumë se 650 metra e lartë dhe 350 metra e gjerë, me 200 drita me ngjyra në brendësi dhe në majë një të madh, që formon një yll me 200 pika të ndritshme, kjo pemë Krishtlindjesh tërheq çdo vit mijëra persona, që duan ta shohin nga afër, këtë punim inxhinjerik dhe sugjestiv. Pema do të rri e ndezur për të gjithë periudhën e Krishtlindjeve dhe do të shuajë dritat pas festës së Ujit të bekuar.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

5 × five =