Si të parandalojmë lotimin e syve nga i ftohti  

Shendeti
399
0
sample-ad

Këto ditë mund të flitet fare mirë për të ftohtin, pasi ditët që vijnë pritet të jenë me temperatura më të ulëta.

Dorashkat, kapelet, palltot dhe gjithçka tjetër duken një arsenal i mirë për tu mbrojtur nga i ftohti. Por asnjë nga veshjet nuk mund ti shpëtoj syte nga i ftohti, ku prej të cilit një pjesë e mirë e njerëzve pësojnë lotim të tepërt.

Lotimi nga i ftohti, është një proces që lind si reaksion natyral i organit për të mbrojtur sytë. Por për parandalimin e këtij fenomeni një rëndësi të madhe ka regjimi ushqimor. Boronicat dhe karrotat i bëjnë mirë shikimit dhe në sajë të vitaminave që përmbajnë parandalojnë edhe lotimin.

Gjithashtu çaji i kamomilit i aplikuar mbi qepallat e syve përmes garzave sterile parandalon irritimin e syve dhe në rast acarimi i qetëson ata.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

3 × 2 =