Ku gjenden copat e Murit të Berlinit nëpër botë

Foto lajme
522
0
sample-ad

Në 9 nëntor, Gjermania e bashkuar festoi 25 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Fotografë te agjencise “Reuters” përreth botës kanë kapur pamje të segmenteve të murit, që ruhen si monumente në vende nga Taivani në Afrikën e Jugut, e deri në Kosta Rike.

Muri i Berlinit, i cili ndau Berlinin Perëndimor, nga Lindja komuniste, pasi u ndërtua në vitin 1961, ishte simboli më i fuqishëm i Luftës së Ftohtë. Të paktën 136 vetë u vranë ose vdiqen tek Muri, shumica në përpjekje për t’u arratisur.

Në 9 nentor 1989, pas protestave të fuqishme në Berlinin Lindor, Muri u shemb dhe mijëra vetë vërshuan në Berlinin Perëndimor.

Los Angeles, Kaliforni

[/vc_column_text]

Sheshi Potsdamer, Berlin

Yokohama, prane Tokios, Japoni

[/vc_column_text]

“Fshati i Artisteve”, prane Haifas ne Izrael

Muzeu Ushtarak i Xhamajkes, ne Kingston

Pranë Parlamentit Europian në Bruksel

Muzeu i Forcave Ajrore Mbreterore, Cosford, Angli

Teltow, në jug te Berlinit

Sofie,Bullgari

Moskë, Rusi

Sheshi “Berlin”, në Guatemalë

Richmond, Londër, Britani e Madhe

Porta e Versajës, Paris, Francë.

Libraria Presidenciale “Richard Nixon”, Yorba Linda, Kaliforni.

Sheshi “Potsdamer”, pranë Parlamentit Europian, Bruksel.

Përpara Fondacionit Taivanez për Demokraci, Taipei

Canberra, Australi

Qyteti i Meksikos, Meksikë.

Buenos Aires, Argjentinë.

Cape Town, Afrika e Jugut.

Seul, Korea e Jugut

Madrid, Spanjë.

Facebook Comments

POST A COMMENT.

eighteen − sixteen =