Cilat ushqime rekomandohen për aciditetin e stomakut

Shendeti
385
0
sample-ad

Shkaqet e gastritit mund të jenë të shumta, ka të bëjë me një enjtje dhe irritim acarues të muskujve të barkut, por në pjesën më të madhe të rasteve ato shkaktohen nga mospranimi nga ana e stomakut e disa ushqimeve, zakoneve të këqija të të ushqyerit dhe stresi. Edhe pse disa persona e mendojnë të pamundur, gastritin mund ta mbash nën kontroll vetëm duke pasur kujdes me ushqimet dhe duke mos marrë ilaçe. Mjafton të jeni më të kujdesshëm me ato çfarë hani gjatë ditës.
Disa produkte që janë të këshillueshme ti konsumoni, mund ti lexoni më poshte:
Uji, lëngjet e frutave, lëngu natyral i karotës
Qumështi në mënyrë të moderuar
Kosi, makaronat me bazë gruri
Orizi i bardhë, buka integrale
Mishi i bardhë (i pulës apo gjelit të detit)
Pjesa e shëndetshme dhe pa dhjamë e mishit të derrit
Peshku i freskët
Patatet, finoku, lulelakra, spinaqi dhe lakra të tjera
Mollët, bananet, rrushi i tharë.

sample-ad

Facebook Comments

POST A COMMENT.

seventeen − fourteen =